-0.3 C
София
събота, ноември 23, 2024
spot_img

Цяла България праща подаръци на 15-годишния Исус от Айтос

Седмокласникът, който е от крайно бедно ромско семейство намери портфейл с пари и дебитна карта и ги върна в полицията, живее без ток и вода

15-годишният Исус Христов от Айтос – едно от осемте деца в изключително бедно ромско семейство от Айтос, се превърна в пример за подражание на своите връстници и герой на местното училище „Атанас Манчев“, след като намери и предаде в полицията загубен портфейл със 140 лв. и дебитна карта, съобщава „24 часа”.

Само за ден седмокласникът Исус стана популярен в цяла България и получи грамоти от кмета на Айтос Васил Едрев, от директора на Областната дирекция на МВР Бургас старши комисар Калоян Калоянов и от директорката на училището Дора Георгиева. Те, заедно с председателя на фондация „Евгений Мосинов” – Илияна Мосинова, осигуриха и така необходимите дрехи, обувки и хранителни пакети за Исус и семейството му, което живее в крайна бедност.

Макар момчето да расте в изключително мизерни битови условия – в постройка без ток и вода, когато намира портфейл на улицата без колебание отива в полицейското управление. Но там търси конкретен служител, на когото да го предаде – младата полицейска инспекторка Нели Георгиева. Броени дни преди случката с парите Нели вижда Исус, който върви към училище босоног. Без да се замисли, полицайката купува чифт обувки на 15-годишното момче и така печели сърцето и доверието му.

„Предполагам, че точно затова Исус е искал да предаде портфейла на инспектор Георгиева. Пожелавам му да бъде все такъв, защото в тези трудни времена една човешка постъпка, особено от момче от такова семейство, наистина е забележителна“, коментира старши комисар Калоян Калоянов, който лично връчи грамота и подаръци на Исус на тържество в двора на училището в Айтос.

„Исус е много добро и умно дете, а постъпката му е чудесен пример за подражание за останалите деца, гордеем се с него“, каза директорката на училището Дора Георгиева. Майката на Исус, която отново е бременна, също е доволна от сина си, защото от малък го учела да не краде. Признава, че с намерените парите е можела да купи много неща за семейството, но знае, че чуждото не бива да се присвоява.

Исус пък казва, че изобщо не е очаквал подобно внимание, нито специална похвала. Постъпил честно, защото така го учили у дома. Буквално стъписан от подаръците и добрите думи, седмокласникът благодари на всички хора, които са му обърнали внимание. А дарения продължават да пристигат от всички краища на страната, за да покажат на 15-годишното момче, че добрината среща добрина.

Самият Исус мечтае един ден да стане полицай като кварталния инспектор и ако може, да промени поне малко света около себе си. Представя си как на него му носят загубени портфейли, а той намира собствениците и им ги връща.

На 15 февруари, когато Исус е роден, за пръв път празнува рожден ден.

След като прочитат в социалните мрежи историята му, Павлина Стаматова и още няколко нейни състудентки от Свободния университет в Бургас решават да организират такъв рожден ден, който момчето ще помни дълго, съобщава пък БНР.

„Попитахме го какво иска за празника, той ни каза, че няма дрехи и обувки. Взехме му торта, напазарувахме хранителни продукти за един месец, за да има какво да ядат. В един магазин в града му купихме и обувки.“

Техният жест е трогнал собственичката на магазина за обувки и на свой ред е подарила на момчето боти за зимата.

„Детето каза, че това е най-хубавият му рожден ден. Имал торта за първи път. Надявам се да променим мнението към тази малцинствена група, защото точно Исус показва, че могат да бъдат много добри и да извършват добри дела. Той ми каза, че не е искал да ги прибере за себе си, защото парите в портмонето не са били негови.“

И може би не е случайно, че Ивелина Цанева, Гергана Ангелова, Станислава Големанова, Павлина Стаматова и Милена Русева учат именно специалност „Социална педагогика“ в университет „Проф. Асен Златаров“ в Бургас.

Павлина Стаматова и нейните колежки се надяват добрите постъпки да бъдат все повече, за да може историята на едно върнато портмоне да не е новина, а нещо обичайно.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles