28.8 C
София
вторник, юли 1, 2025
spot_img

1 май – честван не само от соцблока, но и от нацистите

В бившите социалистически страни 1 май беше празнуван задължително с манифестации, партийни приветствия и отчети за преизпълнени петилетни планове. Всъщност той е честван и в нацистка Германия. Там се е наричал Reichsarbeitstag, което в превод означава „Имперски трудов ден“.

Корените на Денят на труда и на международната работническа солидарност, популярен сега повече като Ден на труда или просто Първи май са още от ХIX век, когато работническите движение издигат искания за зачитане не елементарни социални, трудови и лични права на работното място.

Първата най-мащабна проява е голямата профсъюзна стачка на 1  май 1886 г. в Чикаго – САЩ. В нея синдикатите организират повече от 300 000 човека, които издигат искането за 8-часов работен ден.  Тя продължава няколко дни, като завършва с четирима убити протестиращи, повтаря се след по-малко от седмица, следва сблъсък с полицията, в който са ранени шестима униформени.  Впоследствие се оказва, че стъкновението е провокирано от анархисти, които са изправени пред съда.

През 1904 г. по време на Международна конференция на социалистите в Амстердам  е издигнат призив за честване на Първи май от всички работнически движения в Европа.

В България той е отбелязан много преди този призив – в 1890 г. от работещите в тогавашното Българско типографско дружество. Този ден е обявен за официален празник в страната ни през 1939 година.

 

Следвай ме – Общество

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.