108 онколекарства спрени в ЕС заради Брекзит

651 сигнала са подадени за липсващи медикаменти за малко повече от една година

108 онкомедикамента са спрени за продажба в Европейския съюз заради Брекзит. Причината е, че фармацевтичните компании са подали заявления за пререгистрация в държави от Европейския съюз, за да могат да търгуват изделията си. Това съобщи Боряна Маринкова – директор на Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), позовавайки се на информация на ЕМА (Европейската агенция по лекарствата).

За малко повече от година, откакто асоциацията е създадена, в нея са получени

651 сигнала за липсващи лекарства. Дефицитът на 22% от тях е свързан с дерегистрирането им в нашата страна, каза Маринкова.

По думите й най-много сред тях за тези за сърдечно-съдови заболявания, които обаче могат да бъдат заместени с други, тъй като за хората с такива диагнози се произвеждат и най-много нови молекули. Следват ги тези за онкологични заболявания.

Не са малко и сигналите за липсващи лекарствени препарати от пациенти, които са оперирани в Турция, където лекарите са им препоръчали определени медикаменти. Те обаче нямат регистрация за продажба в България и затова у нас ги няма.

Преустановена е продажбата на 85 лекарствени продукта през тази година. От тях 3 са без аналози на пазара. Като най-чести основания за спиране на доставките на нашия пазар от асоциацията посочват маркетингови причини, оптимизация на портфолиото на компанията и прекратяване на производството. За 5 лекарствени продукта от общо 85-те спирането се дължи на промяна на количеството активно вещество, промяна на лекарствената форма или количеството на продукта.

От платформата за липсващи медикаменти на БАРПТЛ и федерацията „Български пациентски форум“, става ясно, че 65% от 651-те сигнала за неналични лекарства се дължат на временно или трайно преустановен внос на лекарства. Други 22% са спрени заради дерегистриране от страна на производителя, тъй като той няма икономически интерес у нас.

БАРПТЛ е създадена, за да прави бързи проверки за наличности и да упътва пациентите къде могат да намерят количества от лекарство, за чиято липса е получен сигнал на електронната й страница. 35% от случаите, в това число и при временно преустановяване на вноса, на пациентите е оказано съдействие с информация в коя близка до тях аптека могат да намерят търсения продукт.

Следвай ме – Здраве

Exit mobile version