17.8 C
София
събота, юли 5, 2025
spot_img

112 години Независима България

Художникът Харалампий Тачев оформя художествено Манифеста

През есента на 1908 г. десетилетните стремежи на българите за отхвърляне васалността на Княжеството към Османската империя се увенчават с успех. На 22 септември в старата столица Велико Търново княз Фердинанд и правителството на Александър Малинов се обръщат с Манифест към българския народ и тържествено провъзгласяват “Съединената на 6 септември 1885 г. България за независимо Българско Царство”. Държавата става суверенна държава, самостоятелен и равноправен субект в международните отношения. Самият документ е прочетен в храма „Свети четиридесет мъченици” – емблематично място за новоосвободените още българи. На това място са коронясвани царете от Второто българско царство.

Оформлението е на худ. Харалампий Тачев

Върху самия Манифест са изобразени държавният герб, гербът на Кобурготската династия, дарствен надпис и украсителни елементи.

По-късно художественото му оформление  е извършено от утвърдения декоратор и живописец проф. Харалампи К. Тачев. Изработен върху пергамент и подписан от Царя и членовете на кабинета, той е скрепен с осем кръгли висящи восъчни печати (всеки от които в сребърно ложе) на отделните министерства. Съхранява се в богато орнаментиран сребърен тубус, положен в резбовано дървено ковчеже с метален обков.

Актът на провъзгласяване на Независимостта стана на 22 септември през 1908-ма, тридесет години след Руско-турска война от 1877-78 година.

На тази дата страната ни отхвърля Берлинския договор, който се сключва през 1878 г. и определя младото Княжество България като васално на Османската империя. Това затормозява стопанското развитие на страната и ограничава нейните възможности в международните отношения. Затова след Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост. Така се стига до 22 септември 1908 година.
След прочитането на Манифеста от княз Фердинанд, с който той отхвърля всякакви васални връзки с Османската империя, провъзгласява България за царство, а себе си за цар следват интересни събития. До тях не се стига изведнъж, а предварителна къде явна, къде недотак явна дипломация и контакти. Скоро след събитието в старопрестолнината Високата порта (парламентът на Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост.

Манифестът се съхранява в Националния държавен архив

Фердинанд избира съвсем неслучайно момента за акт на обявяването й. Политическите условия за изключително благоприятни. През лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария – една от Великите сили, се подготвя да анексира двете от провинциите на империята – Босна и Херцеговина. Затова князът съгласува действията си директно с император Франц-Йосиф на специална конфиденциална среща във Виена. Същевременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това води до икономически противоречия между България и Австро-Унгария. Това също е една от причините, заради които австроунгарската страна е принудена да подкрепи акта на българския княз. Следва съгласие от страна и на Британската империя, която обаче поставя условието да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Нашата делегация е водена отвъншвия министър Андрей Ляпчев. По време на тях, Високата порта иска България да плати огромен данък, като компенсация за своята Независимост. Министър – председателят Александър Маринов обаче заявява, че независимост не се откупува и мобилизира част от армията, като прави това достояние на Турция. Същевременно, Руската империя по това време има свои вътрешни проблеми и не желае военен конфликт на Балканите. Затова от там започват посредничество в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.