2498 с COVID-19 установиха PCR тестове

В Свищовската болница няма лекари и медсестри, болни са. За пациентите се грижат рехабилитатори и кинезитерапевти

2498 са новодиагностицираните с коронавирусна инфекция лица у нас през изминалото денонощие, а направените PCR тестове са 6450. Това показват данните в Националната информационна система. Привидно броят е по-малък, но пред почивните дни лабораториите не работят на пълни обороти. Практиката от последните седмици показва, че много хора се възползват от безплатните бързи антигенни тестове, които се правят  пред големите болници. Далите положителна проба и на домашно лечение не влизат в статистиката. Тя отчита само установените случаи с PCR тестове, които са по-чувствитени и хващат инфекцията рано. За разика от тях, антигенните я очитат след 5-я – 8-я ден. Особеното при тях е, че когато резултатът им е положителен, със сигурност човек е инфектиран с коронавируса. Отрицателният обаче винаги е под съмнение, тъй като, както казахме, този вид тестове улавят инфекцията след 5-я – 8-я ден. По тази причина бързите антигенни тестове все още не са в протокола за установяване на COVID-19.

Взимане на проба за PCR тест

Така доказаните у нас случаи на новия коронавирус с PCR към днешна дата стават общо 97 435, от които активните са 66 539.

Разпределението по области по настоящ адрес на новозаразените е, както следва: Благоевград – 97; Бургас – 118; Варна – 172; Велико Търново – 38; Видин – 16; Враца – 30; Габрово – 49; Добрич – 34; Кърджали – 2; Кюстендил – 98; Ловеч – 35; Монтана – 22; Пазарджик – 93; Перник – 31; Плевен – 64; Пловдив – 269; Разград – 27; Русе – 70; Силистра – 7; Сливен – 53; Смолян – 8; София област – 113; София (град) – 811; Стара Загора – 103; Търговище – 22; Хасково – 32; Шумен – 36; Ямбол – 48.

Броят на излекуваните вече достига 28 805, като 536 от тях са регистрирани през изминалото денонощие.

В лечебни заведения се намират  5166 пациенти с потвърден COVID-19. От тях 295 са настанени в интензивни отделения или клиники.

Още 36 са загубили битката с коронавируса през изминалото денонощие и общият брой на починалите достигна 2091. 

Заболеваемостта расте нагоре в последните седмици. 3826 са заболелите лекари, медицински сестри, фелдшери и друг медицински и немедицински персонал от болничната  доболничната помощ от началото на пандемията до момента у нас. 21 лекари изгубиха битката с болестта. Оголват се от медици цели отделения в лечебните заведения. На места вече няма кой да лекува болните. В такова бедствено положение е болницата в Свищов, в която вече всички лекари са заразени. Пациентите там са обслужвани от рехабилитатори и кинезитерапевти.

Свищовската болница

COVID отделението е на първия етаж с 15 легла. За по-малко от месец през него са преминали около 70 пациенти, а тяхното лечение преминава без лекар в отделението – 25 дни за болните се грижи медицинска сестра, влязла доброволно в отделението. Тя се разболява и на мястото й идва друга медицинска сестра, която също се оказва с коронавирус. Пациентите се оказват без грижи на медицинско лице, като доброволец влезе и кметът на Свищов, който обаче заболява и е под карантина. Той разказа, че е влязъл, за да подкрепи морално единствената медицинска сестра, грижила се за болните. „Беше ад в отделението, имаше ситуация вечерно време с пациент с висока температура, който не се повлияваше от лекарствата и се наложи с леда да сваляме температурата“, казва кметът Генчо Генчев.

В болницата идва на помощ и кинезетерапевт, който също асистира на медицинска сестра. Присъства на смърт на пациент, като сам е слагал кислородната маска и е следял монитора.

Временно изпълняващ длъжността управител на общинска болница Илиян Венков също влиза в отделението заради липсата на лекари. Той обясни, че има частична визитация от специалисти, но във вътрешното отделение са все хора на пределна възраст със заболявания. Доктор инфекционист от Сливен денонощно пък е на телефона в помощ на бедстващото отделение. Кметът и болницата искат да се командироват лекари, алармирали са и отговорните ведомста.

Следвай ме – Здраве

Exit mobile version