Ваксината на AstraZeneca/Oxford действа срещу британския щам
276 пункта за ваксиниране сещу коронавируса SARS-CoV-2 ще бъдат създадени в страната и те ще бъдат видими на специална платформа. Това обяви в Народното събрание здравният министър Костадин Ангелов и уточни, че ведомството подготвя разяснителна кампания за ползите от ваксинирането. „С наше съдействие представителството на Европейската комисия в България разработва специална информационна кампания във Facebook под формата на видеосъдържание, където вече ваксинирани лекари и медицински сестри говорят за ползата от ваксинирането срещу Covid. Работим съвместно и с Google за създаване на интерактивна карта, на която ще бъдат отбелязани всички ваксинационни центрове в страната. Тя ще бъде част от платформата на световно известната кампания за бърз достъп на гражданите до местата, където могат да се ваксинират. Отбелязани на картата ще бъдат създадените до момента 276 имунизационни пункта в страната“, каза министър Ангелов.
Здравният министър посочи още, че в единния информационен портал Coronavirus.bg е разработен модул. В него е поместена цялата информация от света за ваксините срещу COVID-19, които са разрешени за употреба в рамките на ЕС. Освен това в модула са поместени най-често задаваните от пациенти и лекари въпроси, актуална статистика, видеоматериали и полезни връзки, както и официална информация от СЗО и Европейския център за контрол и превенция на заболяванията. „Много скоро този модул ще се превърне в мобилно приложение, то ще бъде съвместимо с двете информационни системи – андроид и ios, и всеки ще може да го инсталира на телефона си“, каза Ангелов.
Междувременно световните агенции, позовавайки се на Оксфордския унивеситет съобщиха, че ваксината на AstraZeneca/Oxford има подобна ефективност срещу британския щам на коронавируса като при предишните варианти.
Мутацията, установена за първи път в Кент, Южна Англия, се разпространява по-лесно, което принуди много държави да ограничат пътуването до Великобритания. Също доведе до увеличение на случаите на коронавирус, което принуди въвеждане на нова национална блокада в Англия през миналия месец.
До момента на Острова над 10 милиона души са получили първата доза от ваксините на AstraZeneca и Pfizer. Великобритания вярва, че ваксините са ефективни срещу циркулиращите мутации на Острова.
„Данните от нашите изпитания на ваксината ChAdOx1 във Великобритания показват, че ваксината не само предпазва от оригиналния пандемичен вирус, но също защитава и срещу новия вариант, B.1.1.7, който увеличи случаите във Великобритания в края на 2020 г.“, е заявил Андрю Полард, който ръководи проучването.
Сара Гилбърт, една от разработчиците на ваксината, коментира, че ваксината е ефективна срещу британския вариант, но може да се наложи да се адаптира за бъдеща мутация.
По-рано тази седмица бе съобщено, че една доза от ваксината на Oxford/AstraZeneca осигурява защита срещу коронавируса за най-малко три месеца и намалява разпространението му с 2/3. Новото проучване изглежда поддържа решението на Обединеното кралство да отложи поставянето на втората доза.