През 1993 година Общото събрание на ООН провъзгласява 3 май за Световен ден за свобода на печата. Това става след препоръка, приета от Генералната конференция на ЮНЕСКО през 1991 година и в отговор на призив на американски журналисти, които през същата година приемат декларацията от Виндхук, с която настояват за независим печат и плуралиъм.
Свобода на пресата в България
Свободата на словото в България е гарантирана със Конституцията на страната, приета през 1991г. В чл. 39 на основния закон е записано, че „Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово – писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин“.
В сега действащата Конституция обаче няма ясно разписан текст, гарантиращ свободата на пресата. Такъв е имало обаче в Търновската конституция. Там, в глава 12, дял 8 е записано, че: „Печатътъ е свободенъ. Никаква цензура не се допуща, също и никакъвъ залог не се иска отъ писателите, издателите и печатарите“.
След приемането на нова Конституция през 1947 г. обаче този текст е отпаднал и той повече не се появява в основния закон на страната.