0.1 C
София
събота, ноември 23, 2024
spot_img

36 нови швейцарски гвардейци полагат клетва за вярност

По традиция тържествената церемония ще се състои на 6 май от 17.00 часа в двора „Сан Дамазо” на Апостолическия дворец във Ватикана

И тази година настъпи часът новите швейцарски гвардейци да положат клетва във Ватикана, съобщи Vaticannews.

По традиция тържествената церемония по полагане на клетва на 36 нови гвардейци ще се състои на 6 май 2022 г. от 17 ч. във Ватикана, в двора „Сан Дамазо” на Апостолическия дворец. И тази година, отново заради пандемията церемонията ще се проведе в умален формат. Поканени са само родителите и братя или сестрите на гвардейците, които ще положат клетва, семействата на женените гвардейци и официални представители на Конфедерация Швейцария, на Църквата, както и на кантона домакин Нидвалден. Въпреки това, церемонията може да бъде проследена на живо онлайн чрез сайта на Папската швейцарска гвардия www.guardiasvizzera.ch.

По традиция церемонията за клетвата на новите гвардейци се  провежда в годишнината от разграбването на Рим. На 6 май 1527 г. 189 швейцарски гвардейци защитават папа Климент VII срещу огромна армия от немски ланскенети и испански наемници. 147 падат в битка, включително тогавашният командир Каспар Рьойст от Цюрих. 42-ма гвардейци успяват да избягат през т.нар „Passetto del Borgo“ към Кастел Сант Анджело. Папа Климент VII е принуден да се предаде малко след това, но животът му и този на 42-та гвардейци е пощаден от кървавата ярост.

Клетвата се полага върху знамето на Папската швейцарска гвардия и в присъствието на представителя на папата, който тази година е монсеньор Едгар Пеня Пара, заместник по общите въпроси към Ватиканския държавен секретариат. Правейки това, гвардейците обещават да защитават и закрилят управляващия папа и всички негови законни наследници в моменти на нужда, дори с риск за собствения си живот – точно както направиха техните смели и верни предци. Формулата на клетвата (прочетена от капелана) гласи: „Заклевам се да служа вярно, лоялно и почтено на управляващия папа и неговите законни наследници, да им се посветя с цялата си сила, жертвайки, ако е необходимо, живота си в тяхна защита. Поемам същите задължения към Кардиналската колегия по време на вакантното място на Апостолическия престол.

Обещавам също на командира и на останалите началници уважение, вярност и подчинение. Така се заклевам и нека Бог и нашите покровители да ми помогнат“. Отговор на гвардейците към знамето „Аз, Алебарда…, се заклевам да спазвам вярно, лоялно и почтено всичко, което ми бе прочетено в този момент. Нека Бог и нашите светци покровители ми помагат!“.

Програмата за тържествената клетва започва на 5 май от 17 ч. с вечерна молитва в църквата „Милостива Света Богородица“ при Тевтонското гробище във Ватикана, която ще бъде оглавена от отец Урбан Федерер O.S.B., абат на манастира Ейнсиделн; ще последва полагане на венец в чест на загиналите на 6 май 1527 г. с връчването на почетни награди на площад „Римски първомъченици“ във  Ватикана от Н.Пр. архиепископ Едгар Пеня Пара. На 6 май 2022 г. от 07.30 ч. ще бъде отслужена Света литургия на главния олтар в базиликата „Свети Петър“. Службата ще бъде предстоятелствана от кардинал Мауро Гамбети, архиерей на папската базилика „Свети Петър“. След това от 17 ч. ще се проведе церемонията за клетвата в двора Сан Дамазо на Апостолическия дворец.

Гвардейците ще бъдат облечени в „Gran Gala“, гала униформата, включваща доспехи, която се носи единствено по време на папската благословия „Urbi et Orbi“, на Рождество Христово и на Възкресение Христово. Швейцарските власти ще бъдат представлявани от председателя на Федералния съвет г-н Игнацио Касис, от председателя на Националния съвет Ирен Келин и от председателя на Държавния съвет Томас Хефти. Швейцарската армия ще бъде представена от бригаден генерал Марсел Амщуц, началник на щаба на командването. Конференцията на швейцарските епископи ще бъде представена от нейния председател Н.Пр. монс. Феликс Гмюр, епископ на Базел и от преподобния отец Урбан Федерер, абат на манастира Ейнсиделн.

Папската швейцарска гвардия е най-старият военен корпус в света, все още действащ, основан от папа Юлий II през 1506 г., отговорен за защитата на папите. Днес тя се ръководи от полковник Кристоф Граф (LU), и отговаря за надзора на входовете на Ватикана, Апостолическия дворец, грижи се за реда и представителството по време на папските церемонии и държавните приеми и охранява Кардиналската колегия по време на вакантното седалище. Корпусът включва гвардейци от всички части на Швейцария. Повечето идват от кантона Люцерн, следван от кантоните Санкт Гален и Вале.

Униформата „Gran Gala” е може би най-известната в света. Има различни легенди около нея, но реалността е, че настоящата униформа на папската швейцарска гвардия е създадена от фрибургския командир Жул Максим Репон (1853-1933), който прави всичко възможно, за да въведе отново историческата униформа от шестнадесети век. Той я преработва напълно през 1914 г., въз основа на проекти на Рафаело (не Микеланджело, както казва легендата). Сините, червените и жълтите цветове са характерни за фамилията Медичи в чест на папа Климент VII. Сините и жълтите ленти прекъсват червеното на ръкавите и панталоните с плавно движение. Шапката е заменена с баретата, от която може да се различи степента. При дежурство гвардейците носят бели ръкавици, за почетните служби по време на папските церемонии носят черен шлем с червено перо, докато на Рождество Христово и на Възкресение Христово, и време на полагането на клетва носят алебарди с доспехи, сребърен шлем и червено перо, ръкавици и бяла яка, разбира се носещи  меч или алебарда, в зависимост от ранга.

Тренировъчната униформа, носена от гвардейците по време на обучение и нощна служба, е изцяло синя. По практически съображения гвардейците на служебния вход Sant’Anna (където се намира и входа на казармата) също носят тази униформа през седмицата (с изключение на празниците, където се носи галауниформата). Тази униформа е допълнена от яка и бели маншети. През зимата гвардейците носят и наметало, за да се предпазят от студа. Оригиналният сребърен шлем с червено перо, използван за клетвата, тежи почти два килограма. За направата му, с ръчно изкован метал, са необходими 130 часа работа. Черната служебна каска от 2019 г. е заменена с UV устойчива и вентилирана пластмасова версия. Тя се произвежда в Швейцария чрез 3D принтер и тежи само 570 грама. Цената е 900–1000 франка, което е много по-малко, отколкото за ръчно изкован метал. Разбира се, като всяка уважаваща себе си милиция не липсват съответна музикална банда и група барабанисти.

Чиновете на папската гвардия започват с полковника, най-високото звание, който е и командир на папската швейцарска гвардия. Следват: заместник-командир в чин подполковник, свещеник, майор, двама капитани, трима лейтенанти, отговарящи за трите отделения, старшина, старшини, ефрейтори и заместник-ефрейтори. С пристигането на новобранците през януари 2021 г. Папският корпус на швейцарската гвардия достигна 135 души.

Сегашната жилищна уредба на швейцарската гвардия във Ватикана е много ограничена. Поради тази причина бяха създадени Фондация за финансиране и съответен комитет за спонсорство, председателствани от бившия федерален съветник Дорис Леутхард. Досега са събрани около пет милиона франка. Откриването е насрочено за 2027 г. и общата цена е около петдесет и пет милиона франка.

Фондацията е подкрепена и от Швейцарската Конфедерация с пет милиона, след решението на Федералния съвет от 11 декември 2020 г. В началото на юли 2021 г. кантон Граубюнден също отпусна сума от двеста хиляди франка. Също папа Франциск изрази признателност към швейцарските гвардейци и  одобри планираните нови казарми: „Животът ми би бил немислим без швейцарската гвардия. Те са винаги близо до мен, денем и нощем. Техният професионализъм, дисциплина, дискретност, надеждност и учтивост ме изпълват с голямо чувство на благодарност. Това са млади мъже с дисциплинирано ежедневие, които са ангажирани 24 часа в денонощието, за да бдят над моята безопасност. Поради тази причина е изключително важно във Ватикана, който все повече се превръща във втори дом за техните съпруги и деца, те да разполагат с модерни и в същото време безопасни места за живеене“.

За присъединяването към военния корпус на Швейцарската гвардия на папата се изискват следните реквизити: швейцарско гражданство; мъжки пол; минимална височина 174 см; възраст между 19 и 30 години; безбрачен; да е католик; добро здраве; безупречна репутация; завършено средно образование; завършена наборна школа в швейцарската армия

Vaticannews

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles