6.7 C
София
четвъртък, април 18, 2024
spot_img

4 538 семейства притеснени за стволовите клетки на децата си

Преместване на тъканна банка от Швейцария в Полша забавя издаването на сертификати. Хората не знаят какво става с пробите, които биха спасили живот

4 538 семейства са притеснени за стволовите клетки на децата си, които са дали в тъканна банка „Център Crio Save – България“ . Проблемът е, че през август центърът е подал молба за закриване в нашата страна.

Какви стволови клетки съхранява българинът според справка на ИАНМ

Самата банка, която до скоро беше швейцарска, има нов собственик в Холандия и премества лабораторията за съхраняване на пробите с биологичния материал от Швейцария в Полза. Това съобщиха от Изпълнителната агенция „Медицински надзор”.

„Причината за исканото закриване в България не ни е известна”, каза д-р Евелина Цветкова, директор на дирекция „Координация на трансплантациите и асистираната репродукция“ в агенцията. Тъй като има непълнота в подадените документи, процедурата по закриването  още тече. На практика  лицензът на центъра все още е в сила”, допълни тя.

Във въпросната банка се съхраняват една четвърт от стволовите клетки на български бебета, чиито родители са платили, за да ги съхранят като спасителен материал при трансплантации при евентуални  тежки заболявания на своите деца и роднини.

Клиентите на центъра у нас не са получили сертификатите, които се полагат и с които този тип банки уведомяват платците за състоянието на съхранявания материал. Цената, според вида на материала, който може да бъде от кръв на пъпна връв или тъкан от нея, от млечно зъбче или мастна тъкан, и срокът за пазете, са различни, но са средно около 5 000 лева на година.

11 са чуждестранните банки, които събират стволови клетки у нас. Клиентите им са общо 20 980, като в Crio Save пробите от кръв и пъпна връв са 4533, тези от тъкан от пъпна връв са 3836. Донорите са общо 4538.

За дванадесет години, откакто тъканни банки събират материал в нашата страна, с нито една от пробите не е правена трансплантация нито у нас, нито в чужбина, показват данни на ИАМН.  

За да даде отговор на хората, агенцията е изпратила запитвания

по въпроса до здравното министерство в Полша и аналогичния орган по трансплантациите там, както и до компетентните органи в Швейцария и дружеството майка там. Към момента в отговор от Полша се обяснява, че центърът там има лиценз и на неговата страница хората ще могат да разберат подробности по въпросите, които ги безпокоят. От там са заявили, че полската структура спазва всички европейски изисквания в сферата на криобанкирането. Отговорено е още, че забавянето на сертификатите, както и на резултатите от пробите на майките са в резултат на преструктурирането на фирмата.

Д-р Цветкова поясни, че ИАМН проверява тъканните банки поне веднъж на две години, както и по сигнали. Две жалби от клиенти са постъпили в последните години в здравната ДАНС, както още наричат популярно агенцията. И двете са били срещу Crio Save за липсващ сертификат. Проверките на ИАМН обаче са установили, че става въпрос за забавяне на издаването им. Затова тя не е съставила актове за нарушения.

Снимка: Кан терапия

Следвай ме – Здраве

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles