360 766 са диагностицираните с COVID-19 по света само за един ден
„Здравната система ще издържи до края на октомври. От спазването на мерките зависи как ще се развива епидемията ”, казва математикът проф. Николай Витанов
612 са новодиагностицираните с COVID-19 лица у нас през изминалото денонощие при направени 6 048 PCR теста. Така общият брой на потвърдените случаи става 23 871, от които 7 271 активни.
Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 54; Бургас – 28; Варна – 29; Велико Търново – 16; Видин – 3; Враца – 11; Габрово – 11; Добрич – 17; Кърджали – 9; Кюстендил – 3; Монтана – 7; Пазарджик – 15; Перник – 9; Плевен – 2; Пловдив – 56; Разград – 7; Русе – 10; Сливен – 35; Смолян – 2; София област – 12; София (град) – 186; Стара Загора – 24; Търговище – 25; Хасково – 16; Шумен – 17; Ямбол – 8. 150 са излекуваните през последното денонощие, а общият им брой е 15 713. Хоспитализираните лица са 1 131, от които 58 се намират в интензивното отделение. Починалите лица с доказана коронавирусна инфекция са общо 887. 7 от случаите са от последните 24 часа.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) съобщи за 360 766 диагностицирани с COVID-19 само за един ден в света. Това е увеличение с близо 12 000 на новозаразените в сравнение с тавана, достигнат по-рано тази седмица. Повече от 109 000 от новите случаи за един ден са в Европа.
В прессъобщение ръководителят на извънредните операции на СЗО доктор Майк Райън призна, че случаите на Ковид-19 продължават да се увеличават в световен мащаб, но организацията „няма нови отговори“.
Той посочи, че агенцията на ООН иска да се избегне налагането на наказателни общи карантини, които причиниха големи щети на икономиките, но правителствата трябва да гарантират, че най-уязвимите хора са защитени и трябва да бъдат взети различни мерки. Райън каза, че страните трябва да се фокусират не само върху ограничителни мерки, но и да подсилят системите си за наблюдение, тестването, проследяването на контактните лица и да гарантират, че хората са ангажирани с тези процеси.
Математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов пък, излезе със своя прогноза за България.
До края на месец октомври може да издържи здравната система с 500 и над 500 заразени на ден. Това заяви проф.Николай Витанов пред БТВ.
„След това ще започне напрежение, тъй като ще се увеличат рязко броя на активните и хоспитализираните пациенти. Ще намалее и армията от специалисти“, коментира още той.
„Хората са активните елементи в системата и от тях зависи развитието на сценария. Към момента мерките не се спазват масово и цифрите показват, че за месец октомври вървим към най-лошия сценарий – да прехвърлим 30 000 заразени. Това обаче може да се промени, ако хората започнат да спазват правилата. Хората имат избор и те решават кой сценарий ще се сбъдне, ако продължи така, както върви до сега нещата няма да са добре“, заяви Витанов.
Според него и изчисленията все още сме далеч от затварянето на училищата.
„Ако приемем, че имаме 700 000 ученици и 70 000 учители, то трябва поне 1% от тях да са болни, за да се промени начина на обучение. Към момента такава прогноза е трудно реализуема през първия учебен срок“, каза още професорът.
Ще може да се отървем от коронавируса и да спре натоварването едва след намиране на ваксина и ефективно лекарство обясни още математикът на щаба.
„Когато се появи ваксина или ефективно лекарство, ако това нещо не се появи тази епидемия ще си пълзи около нас и ние трябва да я контролираме колкото можем“, каза той.