-0.5 C
София
събота, ноември 23, 2024
spot_img

8 АПРИЛ-МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН ПРОТИВ ГЕНЕТИЧНОТО МОДИЦИФИРАНЕ НА ОРГАНИЗМИ

Целта на отбелязването на Международния ден против генетично модифицираните организми е насочването на общественото внимание към въпроса.

Хората, които се включват в инициативата целят и да покажат несъгласие основно със сегашната политика на Европейския съюз и САЩ за толерантност към отглеждането на ГМО култури.

Генетично модифициран организъм, съкратено ГМО (на англ. genetically modified organism (GMO) оr genetically engineered organism (GEO)) е организъм, чийто гени са умишлено променени от човека. Като синоним се използва също така понятието трансгенен организъм.

Според директива 2001/18/CE на Европейската Общност Генетично модифицираният организъм е организъм (като се изключи човешкия) с изменен генетичен материал, който не е извършен посредством естествено размножаване и/или комбиниране на индивидите.

През 1999 г. българските земеделски производители произвеждат първата реколта с царевица, устойчива на хербициди и картофи, устойчиви на колорадски бръмбар. Повечето от царевицата е дадена за фураж на животните и по този начин е влязла и в хранителната верига.

Учените не са единодушни по въпроса какви точно вреди нанасят ГМО храните на организма, тъй като поседиците при мутациите на клетките са непредсказуеми. Смята се, че когато чуждият ген попадне в организма заедно с храната, той не може да се внедри в генома на човека, само блуждае из организма и провокира синтез на белтъчини. Въпросът, който си задаваме, е до какво може да доведе този синтез?

Редица онколози смятат, че този синтез на белтъчини е мутация на клетките, която води до образуването на ракови тумори. ГМО храните се свързват и с появата на алергии и засилването на устойчивостта към антибиотиците /т.е. антиблиотиците не действат вече на организмите/.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles