Екипът на проф. Димитър Димитров на крачка от терапия с антитела
Учени от медицинския факултет на университета в Питсбърг, ръководени от българин, са изолирали най-малката до момента биологична молекула, която напълно и специфично блокира COVID-19. Оглавяващият екипа проф. Димитър Димитров и колегите му са довели проучвнето си до напреднал етап. Това става ясно от съобщени на световните агенции. Възможно е съвсем скоро те да създадат и терапия с антитела за лечение на заболяването, причинено от новата инфекция. Учените са успели за рекордно кратко време от шест дни да изолират антитяло, което може да блокира новия коронавирус SARS-Co-2. Шефът на екипа проф. Димитър Димитров е завършил Софийския университет, има защитена дисертация по химия, следа защитена дисертация по биология в БАН. В академията е бил старши научен сътрудник. От 1990-а работи като старши изследовател в Националните институти по здравеопазване в САЩ.
Проф. Димитров се налага в Питсбърг- през 2017 г. основава в него Център по терапевтични антитела и става негов директор. Той е на тази длъжност и до момента, като защитава и степен професор. Сънародникът ни зад окана има над 400 научни статии, цитирани повече от 26 000 пъти, притежава и повече от 100 патента. Антитела, разработени от неговата група, се използват срещу някои форми на левкемия, както и за профилактика срещу Хендра. Проф. Димитров смята, че терапиите с антитела за борба с новото заболяване имат бъдеще. „Те могат да са ефективни както за предпазване от вируса, така и за третиране на вече заболели хора“, казва той пред Economy.bg. Българският учен обясни, че тези антитела се създават в лабораторни условия. Това става, като гените на милиарди антитела се изолират от хора и се свързват с бактериофаги (вируси по бактерии).
„След това с едно пресяване на тези, които се свързват с вируса, се изолират най-здраво свързващите се. Те се изследват как неутрализират вируса и ако са добри и не предизвикват нежелани ефекти в животни, се одобряват за клинични изследвания с хора“, разказа българинът.Той обясни и че антителата могат да действат по различни механизми, но един от най-ефективните е да блокират свързването на вируса с неговия рецептор.
„Антителата създават пасивен имунитет, така че той е временен – няколко месеца, от един до четири, в зависимост от антитялото. За този период е необходима една инжекция, съдържаща около 1 грам антитяло“, разкри още проф. Димитров. Според него терапията ще е ефективна и при мутация на Covid-19. При всички положения вероятността за успех се увеличава, ако се използват две или повече антитела едновременно.
”Българинът отказва да даде подробности за това до какъв момент е стигнала разработката на екипа му, но е категоричен, че тя е в доста напреднал етап. Той не се наема да предскаже и кога очаква терапията да получи одобрение, защото за да стане това, трябва да завършат клиничните опити, а те не са започнали за нито едно от антителата”, информира bg-voice. На този етап не може да се прогнозира и каква ще е цената на евентуалното одобрено като лекарство антитяло. „Не мога да предскажа, защото е много сложно, но във всички случаи вероятно ще струва доста по-скъпо от хапчета направени от малки органични молекули, или ваксините“, казва проф. Димитров.
Той е категоричен, че заедно с ваксините, лечението с антитела е най-обещаващото средство срещу коронавируса на този етап.