Предвидени са 12,5 млн. лв. резерв за лекарства, 5 млн. за ваксиниране на хората без здравни осигуровки
„По предварителни разчети при евентуални 40 000 пациенти за прегледи в доболничната помощ и изследванията се очаква да са необходими 67 млн. лева до края на годината”. Това съобщи подуправителят на НЗОК Йорданка Пенкова днес в парламента по време на изслушване на съвместно заседание на Комисията по бюджет и финанси, Комисията по здравеопазване и Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание. По думите й за конкретни цени, по които касата ще заплаща лечението на джипитата се водят преговори с Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Пенкова допълни, че за лечение на COVID-19 сега се заплаща по три клинични пътеки, като две от тях са за възрастни и една е за деца.
12.5 млн. лв. са предвидени като резерв за лекарства,
за които може да се появи дефицит поради масова употреба. Това пък съобщи служебният здравен министърът здравеопазването д-р Стойчо Кацаров по време на „Предприели сме процедури за натрупване на резерв на други медикаменти. Опитът от предишните пандемични вълни показа, че в един момент се появи дефицит поради масовата употреба на определени лекарствени продукти. Стартирали сме процедурата, заради резкия ход на покачване на броя на заразените“, каза министърът Кацаров. Той обясни, че ако актуализацията на бюджета се забави, тези средства трябва да бъдат потърсени по начина, по който са ползвани досега, а именно чрез преструктуриране на проектосметката.
Министър Кацаров поиска бюджетът за здравеопазване
да бъде увеличен с 334 милиона лева. От тях 134 милиона лева са заложени за актуализация на бюджета на НЗОК, а останалите 200 милиона лева – за този на Министерството на здравеопазването. Обосновката е направена на базата на направените до 31 юли тази година разходи в условията на пандемия. Разходите по отношение на противодействие на коронавируса са в размер на 442 милиона лева. Кацаров обаче уточни, че при извънредни обстоятелства предвидените средства може да се окажат недостатъчни.
Според разчетите, които представи той 113,945 млн. лв. са необходими допълнителни възнаграждения на медицински и немедицинки персонал, които са на първа линия.
За ваксиниране на хората без здравни осигуровки
са предвидени 5 млн. лева. За лекарства за лечение на COVID-19 са предвидени 34,632 млн. лева. От тях 14 млн. лв. са за ремдесевир, 7 млн лв. за моноклонални антитела и 12,5 млн. за резерв за лекарствени продукти. За допълнителни количества ваксини, които да бъдат доставени до края на годината са предвидени 46 млн. лева. По думите на министър Кацаров напълно възможно е в края на август да се наложи авансово да бъдат поискани средства за осигуряване на лекарства. Той посочи, МЗ има готовност, за да не се допусне забавяне на актуализацията на бюджета.
Оптимистична прогноза представи финансовият министър
Асен Василев. „Приходите в актуализирания бюджет са планирани консервативно. Проектът на служебния кабинет предвижда 1,6 милиарда лева да бъдат събрани допълнително”, заяви той.
На въпрос дали предлаганото увеличение на пенсиите е обезпечено с ресурс и как ще се отрази на бюджета догодина, Василев отговори, че цената на тази реформа е допълнително 1,8 милиарда лева.
„До момента, тази година, само за COVID-мерки, избори, социални мерки, които са основни разходи, сме похарчили 2 милиарда и 300 милиона лева. Ако актуализацията мине, похарченото ще бъде от порядъка на милиард и 300 милиона.
На този фон един милиард и 800 милиона лева
могат спокойно да бъдат абсорбирани от бюджета за година“, пресметна той. По думите му не се очакват по-големи разходи за COVID-мерки, както и за избори, което ще позволи да се работи за свиване на дефицита. „Въпреки че догодина и 2023 година страната ни има големи погашения по външни заеми, това няма да бъде проблем”, изрази увереност министър Василев.
Петър Чобанов от ПГ на ДПС изрази опасение, че чрез бюджета може да се лансира популистка риторика. „ Приходите се базират на оптимистичен сценарии, а разходите на песимистичен, което е обезпокояващо”, каза той.
„В бюджета са заложени средства за посрещане
на разходите за два месеца КОВИД – криза, увери финансовият министър Василев. 3 – 3.5 млрд. лв. са те заедно с тези за пенсиите, като около 1,5 млрд. лв. са само за КОВИД кризата, допълни той.
„Откъде идва оптимизмът?!”, реагира депутатът Мария Капон от ПГ на „Изправи се БГ, ние идваме!”
„Бизнесът работи относително по-добре, безработицата е по-малка. Спрямо 2020 г. има 15 % повече приходи”, увери Василев.
Министър Кацаров поиска бюджетът за здравеопазване да бъде увеличен с 334 милиона лева. От тях 134 милиона лева са заложени за актуализация на бюджета на НЗОК, а останалите 200 милиона лева – за този на Министерството на здравеопазването. Обосновката е направена на базата на направените до 31 юли тази година разходи и в условията на пандемия.
Разходите за противодействие COVID-19
са в размер на 442 милиона лева. Кацаров обаче уточни, че при извънредни обстоятелства предвидените средства може да се окажат недостатъчни.
Според разчетите, които представи той 113,945 млн. лв. са необходими допълнителни възнаграждения на медицински и немедицинки персонал, които са на първа линия. За ваксиниране на здравнонеосигурени са предвидени 5 млн. лева. За лекарства за лечение на COVID-19 са планирани 34,632 млн. лева. От тях 14 млн. лв. са за ремдесевир, 7 млн лв. за моноклонални антитела и 12,5 млн. за резерв за лекарствени продукти. За допълнителни количества ваксини, които да бъдат доставени до края на годината са предвидени 46 млн. лева. По думите на министър Кацаров напълно възможно е в края на август да се наложи авансово да бъдат поискани средства за осигуряване на лекарства. Той посочи, МЗ има готовност, за да не се допусне забавяне на актуализацията на бюджета.
„334 млн. лв., каквито министър Кацаров поиска, ще бъдат осигурени, увери председателят на здравната комисия д-р Силвия Кирилов.
Дори в такива тежки условия се намериха
лечебни заведения да превърнат ситуацията в касичка. Какво ще направи МЗ и НЗОК, за да не се допускат такива неща. Какви средства се предвиждат за доболничната помощ за лечение на COVID-19”, попита той. В отговор министър Кацаров припомни, че методиката за заплащане на работещите на първа линия е променена така, че медицинският и немедицинският персонал да получат справедливи възнаграждения. По думите му в последната година контролът от НЗОК е по-ефективен, отколкото преди и е въведен единен протокол за лечение на COVID-19.