12.5 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

България се прекланя пред подвига на Апостола на свободата Васил Левски!

Сред знаменитите личности в нашата история има едно име, което винаги е блестяло с открояваща се светлина. Това е името на Васил Левски. Дякона. Апостола. Или просто Левски!
На 18 и 19 февруари прекланяме глава за 149-и път пред лика на Левски. Тази година се навършват точно толкова – 149 години от обесването на Апостола на свободата.
В днешния петъчен ден (18 февруари) още от рано сутринта учители и родители заведоха най-малките да оставят цвете пред паметника на Васил Левски в центъра на София. Там вече има купчина от букети. Очаква се до края на деня тя да стане още по-голяма.
В утрешния ден (19 февруари) пък ще бъдат официалните чествания и отдаване на почит пред великото дело на Дякона. Тогава много политици, представители от различни институции и граждани ще оставят цвете и ще преклонят глава пред бюста на Васил Левски в много градове в цялата страна.
Всеки посетител на Националния военноисторически музей в столицата, с помощта на музеен експерт, ще има възможността да се запознае отблизо и да научи историята на малкото запазени вещи на Васил Левски.
Освен това в Ловеч, Разград, Пловдив, Добрич, Плевен и още много други градове в страната ще има специални чествания и в двата дни. 

С възпоменателна церемония в родния му град Карлово ще отдадат почит пред делото на Дякона. 

На площад „Васил Левски“ освен военен ритуал, ще се проведе и заря. На церемонията ще присъства и председателя на Народното събрание Никола Минчев. 

На 19 февруари, в Плевен, с паметен ритуал ще бъдат отбелязани 149 години от обесването на Васил Левски, съобщиха от общината.

Ритуалът ще започне в 11:00 часа пред паметника на Апостола на свободата в града с участието на военнослужещи от Плевенския гарнизон.

Свещеници от плевенски храмове ще отслужат панихида, а в знак на признателност ще бъдат поднесени венци и цветя.

Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев” в Разград отбелязва 149-годишнина от обесването на Апостола на свободата с изложба от библиотечни документи. Експозицията е подредена във фоайето на културната институция, съобщават от Общината.

Централно място в експозицията е отделено на личния бележник (тефтерчето) на Левски, в което той е водил записки, бележки, сметки през последните две години от живота си и други фотокопия от важни документи, свързани с Дякона.

Последната изповед на Васил Левски пред отец Тодор Митов,

броени мигове преди да бъде окачен на въжето:„Повика ме едно заптие да отида да изповядам Левски при обесването му. Отидох заедно със заптието на мястото, гдето щеше да бъде обесен Левски. Там заварих мютесарифина, много турци и войска. Левски стоеше вързан до стълба на бесилката, слаб и бледен, но с поглед смел и остър. Като ме съгледа, че ида, аз хвърлих един поглед към него и в това време, стори ми се, че ми направи знак с очите си. Аз се разтреперах и изтръпнах!- Папаз ефенди, ми каза мютесарифинът, иди там, та според вярата ви извършете вашето, като ми посочи към Левски.Аз отидох при Левски и като го изповядах, почнах да чета отпусната за случая молитва и когато споменах името „раба Божия Василий“, Левски ме пресече и каза: „Споменувай ме в молитвите си, Отче попе, с името „йеродякон Игнатий“, и след малко мълчание прибави: „Моли се Отче, не за мене, а за Отечеството България!“След като свърших обряда, Левски беше вдигнат върху едно буре и окачен на въжето. Преди да бъде избутано бурето изпод краката му, той извика: „Боже, избави България!“

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.