0.8 C
София
петък, декември 27, 2024
spot_img

Три постни рецепти на дядо Епифаний от Атон

Те са за супа от тахан, друга – зеленчукова и грах, в тях няма нито олио, нито зехтин

„Готвенето да става бавно. Имате бърза храна, бавна храна и монашеска храна“, съветваше монахът от Света гора приживе

По времето на пости домакините често пъти недоумяват какво да сложат в тенджерата и как да го приготвят, че да се нахранят домашните, а и да им е вкусно.

Още по-голям ужас е за тях, когато някои от говеещите реши да го прави по манастирски – без олио или зехтин. Без растителна мазнина монасите на Атон се хранят около 200 дни в годината. Особеностите на тяхното меню принуждава готвачите там да са много изобретателни. Така, на Атон са се родили много рецепти и един основен начин на готвене.

Както обясняваше приживе дядо Епифаний – игуменът на скита Милопотамус то си има тънки особености. „Задължително това трябва да става бавно. Имате бърза храна, бавна храна и монашеска храна“, той. Негови базови рецепти са събрани в книгата „Кулинарното изкуство на Света гора“. От дни на книжния пазар е нейното второ издание, което както и първото, е дело на Църногорския манастир „Св. Св. Козма и Дамян“ (Гигински). „Следвай ме“ ви предлага няколко рецепти от нея. Към всяко от ястието можете да добавите чаша хубаво вино.

Супа от тахан

Необходими са 1 водна чаша ориз, 4 лимона, 200 греме тахан и сол.

Сваряваме в тенджера ориза с водата, като добавяме само солта. След като оризът се свари добре, снемаме тенджерата от огъня и я покриваме с капак. В малък съд слагаме тахана, добавяме лимоновия сок  и разбъркваме с дървена лъжица. След известно време  се образува сгъстена смес. Продължаваме да разбъркваме, като едновременно с дълбок черпак вземаме от горещия бульон от сварения ориз и на тънка струя го изливаме отгоре. Продължаваме това действие докато се образува бяла еднородна каша. След това с черпака разбъркваме ориза и бульона и бавно прибавяме към него станалият на каша тахан, докато се получи еднородна смес. Така получената смес повече не я поставяме на огъня, само я пробваме и в зависимост от нашите предпочитания добавяме още сол и лимонов сок. Тази супа е съвсем постна, тъй като се приготвя без зехтин. Може вместо ориз да се употреби  арпа фиде (критараки).

Зелена супа

За нея са нужни 250 грама моркови, 500 грама картофи, 2 връзки зелен лук, 1 стрък праз, 1 глава целина с листата, 1 връзка копър, 1 връзка магданоз, 3 големи зелени чушки,  250 грама зехтин, както и на вкус сол, черен пипер, кимион, сок от три лимона. Изчистваме и добре измиваме всички зеленчуци.

След това ги нарязваме. Рязането да става с нож, а не с блендер, тъй като вкусът ще бъде съвсем различен, понеже блендерът не само реже, но и деформира съставките. Освен листата на целината, магданоза и копъра, всички останали зеленчуци трябва да се нарежат на много дребни кубчета. Наливаме в тенджерата три литра вода и щом кипне, слагаме в нея всичките наситнени  зеленчуци. Оставяме ги достатъчно време да се варят, докато омекнат и тогава прибавяме зехтина, нарязаните на ситно магданоз и копър, както и подправките. Варим още малко. Една минута преди да свалим тенджерата от огъня, прибавяме лимоновия сок. Тази супа е много вкусна, а освен това се приготвя много бързо и лесно. В зависимост от това колко гъста супа искаме да получим,  наливаме и съответното количество вода по време на варенето. Това ястие може да се приготви и съвсем постно, без да се употребява каквато и да е  растителна мазнина.

Грах

Необходим е 1 кг грах ( за предпочитане зелен, но може и от консерва),   10-15 стръка зелен лук, 1 връзка копър, 1 връзка див копър (резене), 1 връзка магданоз,  сол и черен пипер, 200 гр. зехтин, 3 лимона.

Почистваме граха от шушулките и оставяме само зърната,  които внимателно измиваме. Ако ползваме грах от консерва, го мием обилно със студена вода още по-старателно. Изчистваме лука, копъра, магданоза и дивия копър. Измиваме ги и ги нарязваме поотделно. Слагаме лука в тава заедно със зехтина и леко го запържваме на тих огън. След това изсипваме граха и го разбъркваме. Прибавяме две-три чаши вода, зеленината, подправките, солта, черния пипер и внимателно разбъркваме. После засилваме огъня до една четвърт за 15 минути. След като цялата течност изври, в граха добавяме сока от трите лимона. Разклащаме добре тавата и я снемаме от огъня.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles