5.1 C
София
вторник, януари 7, 2025
spot_img

Патриархът и владиците на крака при президента, БСП с позиция (Обновено)

Чрез своите институции държавата трябва да гарантира условията за единството на БПЦ, заяви държавният глава. Рисковете пред Българската православна църква следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет, заяви той

 

„Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност“. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод днес на „Дондуков“ 2. Патриарх Даниил запозна президента Радев с последствията от окончателното съдебно решение за възможността за регистриране на паралелна „православна църква“ и с позицията на Светия Синод  по темата.

По време на разговора Румен Радев посочи, че Българската православна църква е една и неделима, била е и ще остане духовен стожер в превратностите на многовековната ни история. „Затова и рисковете пред нея следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет“, подчерта държавният глава. По думите на президента въпреки острите политически противопоставяния, държавата чрез своите институции трябва да съумее да гарантира условията за единството на Българската православна църква. Държавният глава подчерта също така решимостта на президентската институция да допринесе за постигането на тази национално отговорна цел.

Изпитанията съпътстват Църквата още от раждането на нейния Основател – Господ Иисус Христос, заяви патриарх Даниил по време на срещата и допълни, че във всяка епоха нейните чеда са били изправяни пред предизвикателства, които са застрашавали самото й съществуване, но тя ще устои до края на времената. Българският патриарх подчерта, че по своята Богочовешка природа Църквата е една и според нейните вътрешни правила на една канонична обсебена територия не може да има две православни църкви. По думите му в това нейно единство тя е допринасяла за единението и съхранението на народа ни.

Надяваме се държавата в лицето на институциите да има мъдростта и държавническото отношение това, което веднъж е постигнато в законодателството, да се запази и да се надгражда, защото това е залог за единението и добруването на народа ни, заяви още Негово светейшество Българският патриарх.

В разговора участваха Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопски митрополит Серафим, Старозагорски митрополит Киприан, Мелнишки епископ Герасим и доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Светия Синод.

Малко по-късно БСП също излезе с позиция по въпроса. Публикуваме я без редакторска намеса:

На среща с председателя на НС: БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА с позиция за единственост на Българската православна църква – Българска патриаршия

Прибързаното решение на казуса около Българската православна църква и противопоставената й Българската православна старостилна църква е с популистки цели и няма да доведе то трайно стабилизиране на православието. Около тази теза се обединиха представители на Коалиционния съвет на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на среща с председателя на Народното събрание Наталия Киселова. От формацията заявяват позицията си за законово решение, което да гарантира конституционния запис и записа в сегашния Закон за вероизповеданията за единствеността на Българската православна църква – Българска патриаршия. Всяко друго, претендиращо за православно вероизповедание, не може и няма как да бъде регистрирано. Коалицията споделя разбирането, че решението и на съда в Страсбург, и на Върховния касационен съд са противозаконни и извършват посегателство върху традиционната религия. БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦАнастоява за изслушване на министър-председателя в Народното събрание за предприетите стъпки от българското правителство (Министерството на правосъдието и Дирекцията по вероизповедания) за защита на държавния и обществен интерес и от гледна точка на законодателството и конституцията – и пред съда в Страсбург, и пред ВКС.

От БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА настояват за стриктен контрол от страна на ДАНС и финансовото разузнаване, като част от нея, за приходоизточниците и евентуално външно финансиране на всички вероизповедания. От гледна точка на националната сигурност трябва генерално да се преосмисли възможността за участие на чужди граждани в ръководните тела на вероизповеданията. От коалицията също настояват за законова крачка към пререгистрация на вероизповеданията (над 400 в момента), регламент който да гарантира, че вероизповедание може да се регистрира от голяма група хора – акт, който да гарантира нормалност в вероизповеданията и духовния мир на българските граждани.

Наталия Киселова прие предложението на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА за сформиране на Законодателен съвет към председателя на Народното събрание.

Беше прието също предложението на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА за изслушване на министъра на енергетиката във връзка с изпълнението на задължението му по Закона за енергетиката (чл. 75), както и изпълнението на задълженията му по наредба 16 (Наредбата за критериите, условията и реда за определяне на статута на домакинствата в състояние на енергийна бедност). Във фокуса на изслушването е и бездействието на правителството за защита на енергийно бедните граждани и липсата на каквито и да е дейности в тази посока.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles