Николай Цед от управляващата партяи „Единна Русия“ шокира с предложението си и предизвика остра реакция в обществото
Депутатът от Държавната дума на Руската федерация Николай Цед, представител на управляващата партия „Единна Русия“, предизвика възмущение с шокиращо предложение, публикувано в личния му канал в Telegram. В опит да предложи „радикално решение“ на проблема с бездомните кучета, той заяви, че тези животни трябва да се използват за производство на сапун. Цед се позова на практика, която според него съществувала в Съветския съюз.
„Всяко скитащо куче, независимо дали има или няма стопанин, е зъбато оръжие, което може да нанесе вреда във всеки един момент“, написа депутатът. Той твърди, че глутниците от бездомни кучета представляват дори по-голяма опасност от вълци. „В съветско време проблемът се решаваше просто – чрез производство на сапун от бездомни кучета в специални сапунарни“, допълни Цед. Той настоява, че „зъбатите кучета, с или без стопанин, не бива да бъдат заплаха за хората“.
Изказването му предизвика незабавна реакция от страна на ветеринарните среди. В интервю за руското издание „Ридус“ ветеринарният лекар от най-висока категория Михаил Шеляков отрече подобна практика да е била някога разпространена. „Възможно е да съществува сапун от животински произход, но това е по-скоро ръчна изработка, занаятчийска продукция“, поясни той.
Шеляков също така подчерта, че унищожаването на бездомни животни не води до намаляване на броя им. Напротив – научни изследвания показват, че след рязко намаляване на популацията, тя бързо се възстановява. „Природата не търпи празно пространство. Доказано е, че след масово избиване на животни, се наблюдава бърз растеж на популацията им. Това е естествен механизъм – дори ражданията стават по-многоплодни. Единственият ефективен метод за контрол е стерилизация и връщане. Да, трябва да регулираме броя на кучетата, но не чрез убийства“, категоричен е експертът.
Темата за бездомните животни е обект на продължаващи спорове в руското общество. През 2021 г. президентът Владимир Путин разпореди промени в законодателството, които да осигурят регистриране на домашните любимци, следене на броя на бездомните животни – включително ваксинирани и кастрирани – и въвеждане на единни методи за регулиране на тяхната популация.
През 2023 г. Държавната дума прехвърли отговорността за решаването на този въпрос към регионалните власти. В резултат на това в някои области на страната бе разрешено приспиването на бездомни кучета.
В началото на 2024 г. темата отново влезе във фокуса на обществения дебат след серия от нападения на кучета срещу хора. В момента в руското правителство се разглеждат два законопроекта, свързани с контрола над животните. Единият предвижда глоби до 50 хиляди рубли за кучета, които се разхождат свободно без стопанин. Вторият предвижда наказателна отговорност, включително до три години лишаване от свобода, ако вследствие на такава „самостоятелна разходка“ на животното бъде причинена смърт на човек. Последното предложение беше подкрепено от председателя на Комисията по конституционно законодателство в Съвета на федерацията Андрей Клишас.
Изказването на Николай Цед се вписва в нарастващия обществен натиск върху властите да предприемат по-строги мерки срещу проблема с бездомните животни. Въпреки това, мнозина специалисти остават твърдо убедени, че устойчивото и хуманно решение не минава през насилие, а през систематични и научно обосновани подходи.