Предметът „Религия“ ще се учи задължително, а при нежелание ще се учи „Добродетели и етика“. Той няма да се води от свещенослужители, а от учители, придобили квалификации в университетите. Това стана ясно от изявление на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, направено днес. По думите му, така се разбива известно внушение в обществото.
„Няма да се учи задължително религия, а в образователната ни система има термин за задължителноизбираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели“, бяха конкретните му думи по време на представяне на концепция (Виж ТУК) за изучаването на добродетели и религии в българските училища. „Обещахме до 8 май да публикуваме концепция за алтернативната програма „Добродетели и етика“ и тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме тази програма единствено и само, тъй като за другите две алтернативни програми, които предвиждаме – „Религия – православно християнство“ и „Религия – ислям“, ще се встъпи в голяма степен на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, ще се изработва програмата, ще се доработва и самата визия, но ние искаме да публикуваме такъв документ, по който текст да се проведат дебатите“, каза още Красимир Вълчев.
Той коментира също „въпроси и внушения по темата за изучаването на добродетели и религии“.
„И в момента в образователната ни система има религия, има и програми по добродетели. До голяма степен при разработването на програмата, която вече сме публикували на нашия сайт – програмата „Добродетели и етика“, сме стъпили на опита от другите страни, където има такива алтернативни програми, на опита на българските училища с такива алтернативни програми и на това, което смятаме, че децата трябва да придобият като отношения и нагласи съм света“, обясни министър Вълчев. Той отбеляза, че това е възпитателната функция на българското училище.
„Отново искам да повторя, да потретя, че това не е окончателен проект и той е само основа за обсъждане, но сме длъжни да дадем яснота как си го представяме. И един от пропуските ни беше, че не публикувахме такава концепция и се даде възможност да се злоупотребява с някои тези, включително с това, че ще се учи задължително религия и че църквата, или свещеници ще влязат в училище. Учебният предмет няма да се води от свещенослужители, дори и конфесионалните програми, а ще се води от учители, придобили квалификации в университетите. Това е другото внушение, което искаме да опровергаем и ясно да кажем, че няма да влизат свещенослужещи в училищата“, заяви образователният министър.
Той увери, че учебният предмет няма да доведе до допълнителна натовареност и допълнителният час ще бъде въвеждан поетапно. В първи-четвърти клас имаме по-голяма маневреност, в по-горните класове – по-малка, но във всички случаи той ще бъде в рамките на общия брой часове в раздел „А“ и в раздел „Б“. Това са задължителните часове и няма да има увеличаване на общия брой часове на учениците. Предвидили сме да направим цялостни промени в рамковите учебни планове, цялостна реформа, но тя ще изисква повече време, обясни министър Красимир Вълчев.
По думите му и по трите учебни програми, свързани с добродетелите и религиите, ценностното формиране у учениците ще бъде свързано с т.нар. универсални човешки ценности, за които имаме съгласие. Имаме и наблюдения за децата, които сега са включени във факултативен учебен час по религия, са по-добри, имат по-малко зависимости и пороци, дори им се повишават и образователните резултати, каза министър Вълчев. Той отбеляза, че темата за изучаването на религиите не е най-важната реформа в образованието. По думите му, важни са и промените в учебните програми, в учебните планове и в оценяването на учениците, както и в цялостната образователна структура. Те ще бъдат представени за обсъждане. Вълчев допълни, че вероятно до края на месец май или в началото на юни ще бъде представена концепция за промяна в рамковите учебни планове – по кой предмет колко са часовете. „Отворили“ сме и реформата в оценяването на учениците, която е ключова и начинът, по който ги оценяваме, формира културата им на учене. Промените в Закона за предучилищното и училищното образование през този месец ще предложим за обществено обсъждане, като в него ще бъдат засегнати 20 теми. Всяка от тях е важна, темата за учебния час по добродетели и религии е една от тези 20 теми, но тя е една от най-коментираните“, отбеляза министърът.
В отговор на въпрос министър Красимир Вълчев каза, че „е реалистично в предметът (на практика два, като ще се избира един, б.ред.), да се въведе за един клас – от първи клас, ако се приеме от Народното събрание“. Учебниците ще се изготвят от екипи, които са ги подбрали издателствата. По-трудният въпрос е учебната програма, а учебникът следва учебната програма. Голямата и по-важната задача на Министерството на образованието и науката е да изготви учебните програми, особено тази по „Добродетели и етика“, която ще бъде нова, каза министър Вълчев. Той добави, че и трите програми по предмета ще са подчинени на една цел, свързана с общочовешките ценности. Попитан какви ще са темите, които ще се изучават в първи клас, образователният министър отговори, че в начален етап основното съдържание в програмата „Добродетели и етика“ се формира от ключови теми за морала. В първи клас то ще е ориентирано около въпроси за добро и зло, доверието и вярата, щедростта, важността на семейството и приятелството, учтивостта, почитта към родителите и учителите, грижата, личните емоции, чувствата и желанията, семейните, националните и религиозните празници.