От картофите не се дебелее, от тях можем да хапваме на воля стига те да не са пържени. Освен това те съдържат редица полезни за организма съставки. Това твърди руският диетолог и нутрициолог Анна Ивашкевич и допълва, че много полезни вещества се съдържат в кората им.
Химичният състав на тези кореноплодни зависи от сорта, от условията на отглеждане, от зрелостта, от съхранението и от редица други условия. В 100 гр картофи средно се съдържат 73 калории, в които белтъкът е 1,9 гр, мазнините – 0,01 въглеводородите – 16,6. Обикновено те съдържат около 76% вода, 18% нишесте, 0,5 – 1% захар, 2% белтък и 1% минерални соли, а така също и витамини от групите В (В1, В2, В3 (РР), В6), С, К, Е. Захарта в тях е глюкоза, фруктоза и захароза. В белтъчините им се съдържат всички аминокиселини, срещащи се в растенията, в това число незаменимите лизин, метионин, треонин, триптофан, валин, фенилаланин, лейцин и изолейцин.
Картофите имат важно значение като източник на минерални вещества – в тях се съдържат най-вече калий и фосфор, също така и натрий, калций, магнезий, желзо, сяра и хлор. Те съдържат и микроелементите цин, бром, кремний, мед, бор, марганец, йод и кобалт.
Хората, които искат да отслабнат, често пъти ги изключват от своето меню – това е грешка. Калоричността им показва, те те не са опасни за фигурата, важно е да се следи за количеството, тъй като картофите се отнасят към високовъглеродните продукти. При топлинна обработка нишестето се разпада, което ги прави още по-диетични.
Порция варени, печени или задушени картофи (200 – 300 гр.) засища отлично и същевременно набавя дневната норма от витамин С, калият за половин денонощие, 1/10 от нормата за фосфор и желязо. Без вреда за фигурата картофи могат да се ядат един – два пъти в седмицата като заместител на бобовите продукти.