5.8 C
София
понеделник, ноември 25, 2024
spot_img

Всеки 10-и пламва от алергия при минусовите температури

Заболяването е наследствено, отключва се дори от ледени напитки

С падането на живака под нулата за една съвсем не малка група от хората започва истинско мъчение. То продължава до тогава, докато температурите не надскочат осезателно нулата. До тогава обаче всяка открита част от тялото им изпитва неописуема болка, появяват се нетърпимо сърбящи обриви, пръстите се подуват, чувствителността на ръцете намалява. Човек се чувства така, сякаш е скован в менгеме. В това състояние, резултат от студовата алергия страда всеки десети в България.

Студовата алергия е сред най-честите здравословни проблеми през зимата. При това заболяване обикновено се наблюдава генетична зависимост, най-податливи към него са децата и младите жени.

При някои хора студовата алергия се проявява с болезнени мехури

Наблюдението на алерголозите показва, че 2/3 от хората, страдащи от алергии, предизвикани от студа, смятат, че имат настинка, мигрена, конюнктивит, остеохондроза или отравяне. Така, лечението се забавя, а проявата й се задълбочава.

Причината е, че организмът не изработва типични антитела срещу студа,

наречени студови аглутинини. Последствието е, че тъканните белтъци временно се съединяват помежду си и тези конгломерати, наречени имунни комплекси, и така карат организма да страда.

Причините за студовата алергия не са напълно изяснени, но не е за пренебрегване наследственият фактор. Тя може да се отключи както от студения вятър или обливане с ледена вода, така и от студени напитки. Ниските температури през зимата, в комбинация с влиянието на парното и климатиците, са фактори, водещи до изсушаване на кожата, както и честото и разраняване в много случаи. При това защитните функции на кожната покривка отслабват, което улеснява размножаването на различни бактерии и гъбички, а оттук възникват и възпалителни процеси. Температурните разлики между топлите помещения и уличния студ предизвикат дори термичен шок, при което кръвоносните съдове се свиват, кожата започва да се лющи, зачервява и разранява.

Когато тялото се изложи на по-ниски температури, настъпва обезкървяване на кожата. Заради това, че там се движи бедна на кислород кръв, може да се стигне до цианоза – върху кожата постепенно избиват лилави петна, усеща се парене и сърбеж, а по откритите места като челото и носа може да се появи дори болка. Успоредно с чувствителността на кожата след въздействието на студеното възникват и допълнителни процеси, които са пряк резултат от намалената имунна защита. Това може да е главоболие, отпадналост, запушен нос, кашлица и зачервяване на очите. Ако не се вземат навременни мерки, може да се получат плътни образувания по пръстите на ръцете или около. Диагнозата студова алергия се поставя, след като се направи консултация със специалист-дерматолог, който да назначи лабораторно кръвно изследване.

Студовата алергия се потвърждава или отхвърля с кръвен анализ на имуноглобин Е.

Студовата, както и останалите алергии не се лекува, само се потиска проявата. Обикновено след пет-шест години тя изчезва. Най-малкото, което можете да направите през зимата е, да не излизате без шал, шапка и ръкавици. Заменете кремовете на алкална основа с такива, които съдържат масло от жожоба. Преди излизане не си слагайте козметика, която е на водна основа.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles