11.8 C
София
петък, май 9, 2025
spot_img

Девета симфония от Бетовен в Деня на Европа

Великолепното изпълнение на знаменити солисти, хор и оркестър ще е под палката на Иван Кожухаров в Бургаската опера

От: Теменуга Братанова,Бургас

Точно на 9-и май, петък, дата, която отбелязваме като Деня на  Европа, Бургаската опера ще представи едно емблематично произведение – Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125. Гениалният композитор, представител на Виенската класическа школа, е композирал едно от най-известните си произведения, когато е бил вече напълно оглушал и не успява да чуе дори френетичните овации след премиерата на 7 май 1824 г.

Зад пулта на концерта в петък застава именитият български диригент със забележителна международна кариера – Иван Кожухаров, почетен гражданин на Бургас. Само преди дни той дирижира с голям успех вълнуващия атрактивен спектакъл  „Самсон и Далила“ от Камий Сен-Санс в залата на Операта. Иван Кожухаров е носител е на орден „Кирил и Методий“ – II степен, три награди „Златна лира“ и „Кристална лира“ на CMTДБ за постановката на „Графиня Марица“ в ДМТ „Стефан Македонски“. През настоящата година той чества своя 75-годишен юбилей. Диригент на хоровия състав е Александър Чепанов, солисти са: Мария Цветкова‐Маджарова – сопран, Мария Юрковская – мецосопран, Яни Николов – тенор, и Валери Турманов – баритон.

Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен не е представяна цялостно – с оркестър, хор, солисти, повече от 20 години на бургаска сцена. По време на пандемията – на 9 май 2021 г. „Одата на радостта“ бе изпълнена от хора на Бургаската опера, заедно с представителния духов оркестър на Бургас – по време на флашмоб пред Общината, като събитието бе отразено от национални и местни медии.

„През 2002 г. с целия състав на Бургаската опера (само съставът на оркестъра тогава наброяваше 116 музиканти!) представихме Девета симфония от Бетовен на гръцкия остров Родос. Беше незабравимо преживяване, а изпълнението под открито небе придаде на събитието особена атмосфера“, спомня си за последния път, когато е дирижирал мащабното симфонично произведение Иван Кожухаров.

„Това е едно произведение, в чиито корени е заложено желанието на Бетовен за свобода и демокрация в Европа“. Това е една борба между светлината и мрака, която композиторът е решил да включи в своята симфония чрез контраст на тъмни минорни звучи и светли мажорни“, каза Александър Чепанов, хормайстор, в интервю за програма „Христо Ботев“ на БНР.

„Ти сплотяваш в порив чуден , разделените от зло! Братя стават всички люде , Ти разпериш ли крило.“ – Фридрих Шилер. 240 г. след написването на тези думи все още се надяваме да има Мир по света! Ще пеем за това! Победа над злото, мир, радост, равенство и хубави дни, които очакват нашите деца!“ – изразява емоциите си преди концерта сопраното Мария Цветкова-Маджарова.

„Изпълнението на алтовата партия в Деветата симфония на Бетовен е специален момент в моя творчески път. Това произведение ме вдъхновява със своята дълбочина и хуманистично послание. Този концерт ще бъде особено паметен за мен, тъй като това е първият Ден на Европа, който ще отбележа в България като участник в толкова значимо музикално събитие.“ – казва мецосопраното Мария Юрковская, която е солист на Бургаската опера от по-малко от година.

„За мен е голяма чест да бъда част точно от този музикален празник. Във времена, когато целият свят е изправен пред големи предизвикателства, повече от всякога трябва да се придържаме към общото послание на Европейския съюз: мир, свобода и солидарност. Тази година честваме 40 г. от обявяването на “Ода на радостта” за химн на Европейски съюз.“, споделя вълнението си Яни Николов, тенор.

„Чест за мен е да бъда солист на Деветата симфония от Бетовен на Симфоничния концерт на 9 май, събитие с изключителна стойност в културния живот на Бургас, с което Държавна опера – Бургас отбелязва Деня на обединена Европа. Мащабът на произведението е внушителен, посланията – и вечни, и актуални“,  разказва баритонът Валери Турманов.

Денят на Европа, честван на 9-и май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по онова време, споделя своята идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на това обединение на страните членки, което днес наричаме Европейски съюз. Всяка година хиляди хора участват в посещения, дебати, концерти и други събития, които са посветени на Деня на Европа и имат за цел да се повиши осведомеността за Съюза. Симфония №9 в ре минор, оп. 125, наричана също Хорална симфония, е последната напълно завършена симфония на германския композитор Лудвиг ван Бетовен. Написана през 1824 година, тя е сред най-популярните произведения от световната класическа съкровищница. Симфонията е първият пример на симфония от значим композитор, в която са използвани вокални елементи. Нейната четвърта част съдържа изпълнение на хор и четири солови вокалисти, адаптация по поемата на Фридрих Шилер „Ода на радостта“. Тази симфония и до днес запазва своето могъщество и внушение. Неслучайно през 1971 г. Парламентарното събрание на Съвета на Европа решава да приеме Одата на радостта от 9 симфония на Бетовен за Европейски химн. Официално става символ на Съвета на Европа на 19 януари 1972 г., а през 1985 г. е признат от главите на ЕС като официален химн на Европейската общност, а от 1993 г. – на Европейския съюз. Химнът е израз на идеалите на обединена Европа – свобода, мир и солидарност.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.