17.8 C
София
петък, юли 4, 2025
spot_img

КОНСУЛТ: Стъпки към пенсионирането

Дори за работохолиците идва моментът на пенсионирането. Едни хора отрано са информирани какви стъпки трябва да предприемат, трети го правят в последния момент. За улеснение и на едните, и на другите Националният осигурителен институт (НОИ) предлага своя подробна консултация как следва да стане това.

1. Иницииране на пенсионното производство

Пенсионното производство по отпускане на пенсия не може да бъде инициирано служебно, без волеизявление на заинтересованото лице или против неговата воля. Съгласно чл. 1, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) пенсиите и добавките към тях се отпускат и изплащат въз основа на писмено заявление по образец (УП-1), утвърден от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ), към което се прилагат всички необходими оригинални документи, а за случаите, при които се прилагат разпоредбите на международен договор, по който Република България е страна, или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност – заверени от съответната компетентна институция копия на такива документи.

2. Общ ред за заявяване на административни услуги

Промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), касаещи реда по който заинтересованите граждани и организации сезират компетентния административен орган, са в сила от септември 2018 г. С тези промени за първи път е уреден по общ за всички административни производства начин редът за заявяване на административни услу ги и са съобразени наличните възможности в областта на информационните технологии и приложимите норми на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и Съвета, Закона за електронното управление, Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и други закони и нормативни актове.

Създаденият чл. 18а от АПК е предпоставка за поетапно прилагане на електронната идентификация и на обмена на електронните съобщения в административните производства и за ускоряване и улесняване на извършването на процесуални действия. Те гарантират повишаване на доверието, прозрачността, бързината, качеството на предоставяните услуги и удобството на получателите им.

Заявленията, сигналите и предложенията, жалбите, протестите, исковете и приложенията към тях могат да се подават до административните органи по електронен път по реда на Закона за електронното управление (ЗЕУ), чрез лицензиран пощенски оператор, както и по факс или по друг начин, оповестен от съответния орган на интернет страницата му. Изброените възможности допускат искането за издаване на акта да се направи писмено.

В чл. 28, ал. 1, т. 6 от АПК се предвижда административните органи да осигуряват подходящо за гражданите и организациите работно време. Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж е съобразена с посочената разпоредба като чл. 1, ал. 1 от НПОС предвижда лично подаване на заявлението за отпускане на пенсия. По този начин на лицата е предоставена възможност да подадат или направят заявлението си в съответното териториално поделение на НОИ. Лицата биха могли да подават заявленията си и устно, в такива случаи длъжностното лице попълва нарочен протокол, който се подписва от заявителя. Съгласно чл. 29, ал. 2 от АПК, когато искането е писмено, задължителен реквизит е подписът на съответния гражданин и идентификация на заявителя, която се постига чрез посочване на името и адреса му. След като искането е направено в писмена форма, то задължително трябва да е подписано. Съгласно чл. 25, т. 2 от Регламент (ЕС) № 910/2014 правната сила на квалифицирания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис.

3. Начини за подаване на заявление за отпускане на пенсия

Заявлението се подава до териториалното поделение (ТП) на НОИ по постоянен или настоящ адрес на заявителя, по един от следните начини:

-лично;

-чрез законен представител. Законни представители на лицата са родителите или настойникът на малолетнодете (от 0 до 14 г.) и настойникът на поставения под пълно запрещение;

-чрез упълномощено съгласно чл. 18 от Административнопроцесуалния кодекс лице, като в административното производство са уредени две възможности от гледна точка на изискуемата форма на пълномощното

– упълномощаването може да бъде направено в обикновена писмена форма, но пълномощникът следва да е лице от кръга на посочените в чл. 32 от Гражданскопроцесуалния кодекс (родител, съпруг/а, дете) или пък пълномощното следва да е писмено с нотариална заверка на подписа, в който случай може да бъде упълномощен и друг гражданин или организация;

-в центъра за административно обслужване (приемната) на съответното ТП на НОИ по постоянен или настоящ адрес на заявителя;

-на хартиен носител чрез лицензиран пощенски оператор (поща или куриер). При подаване на заявлението за отпускане на пенсия по този ред, правопораждащата дата се определя след съобразяване с датата на пощенското клеймо в станцията на подаване на заявлението.

3.1. Подаване на заявление за отпускане на пенсия с ПИК

Заявлението за отпускане на пенсия може да бъде подадено по електронен път и с използването на персонален идентификационен код (ПИК). ПИК е 10-значен буквено-цифрен персонален идентификационен код, издаван от НОИ. С него лицата могат чрез Единния портал за електронни услуги на НОИ (ЕПЕУ), на интернет страницата на института не само да подават заявления за административни услуги, но и да ползват редица електронни справки. Издаването на ПИК е безплатно. Получаването на ПИК се извършва лично във всяко териториално поделение на НОИ срещу представяне на лична карта и без предварително попълване на заявление. Издаването на ПИК чрез упълномощено лице се извършва само чрез представяне на изрично, нотариално заверено пълномощно. В тези случаи се прилага копие от пълномощното, което, след съпоставяне с оригинала, остава на съхранение в НОИ. Изпратени по пощата документи и искания за издаване на ПИК не се обработват. Издадени удостоверения за ПИК не се изпращат по пощата. При издаване в териториалните поделения на НОИ и всички регионални офиси, този код се издава на момента, активирането му става в рамките на деня на неговото издаване. Издаването на ПИК може да бъде заявено по електронен път – през Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). Удостоверението за издадения ПИК се връчва на лицето чрез ССЕВ до 2 работни дни.

Правният ефект на електронното подаване на заявления към административните органи се определя съгласно чл. 20, ал. 5 от издадената въз основа на ЗЕУ Наредба за общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги. Заявлението за извършване на административна услуга, т.е. за издаване на индивидуален административен акт, се счита за получено от водещия производството административен орган в момента на постъпване в информационната му система. По този начин е създадена правна сигурност при получаването на електронните съобщения и съответно при отчитането на сроковете и последиците от спазването или неспазването им.

3.2. Подаване на заявление за отпускане на пенсия чрез лице, посочено в чл. 26 от Закона за закрила на детето, чрез осигурителна каса и чрез последния осигурител.

 Заявлението за отпускане на пенсия може да се подава и чрез лице, посочено в чл. 26 от Закона за закрила на детето. Имат се предвид случаите, когато дете е настанено в семейство на роднини или близки, в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, извършено по съдебен ред. Представителните функции на лицето по чл. 26 от Закона за закрила на детето се удостоверяват със съдебното решение за настаняване на детето. Заявлението за отпускане на пенсия може да се подаде и чрез осигурителна каса. Осигурителни каси могат да образуват осигурителите с наети на работа не повече от 50 работници, самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО (съпрузи на лица, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност или на регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители). Осигурителните каси трябва да са регистрирани в компетентната териториална дирекция на НАП. Те действат като осигурител спрямо членовете си, които са самоосигуряващи се лица или лица по чл. 4, ал. 9 от КСО, както и спрямо осигурените лица при членовете на касата, които са осигурители. Начинът и редът за създаване, регистриране и  функциониране на осигурителните каси са регламентирани в Наредбата за осигурителните каси, приета с ПМС № 89 от 09.04.2001 г., обн. ДВ. бр. 37

от 13.04.2001 г. Заявлението може да се подава и чрез последния осигурител. В случай че осигурителят е предприятие – юридическо лице, то органът, който го представлява и/или управлява, определя длъжностно лице, чрез което се подава заявлението за отпускане на пенсия. В случай че осигурителят е физическо лице, то физическото лице-осигурител, би могъл да подаде заявлението лично.

3.3. Подаване на заявление за отпускане на пенсия от непълнолетни лица

Заявлението за отпускане на пенсия от непълнолетните деца (от 14 до 18 г.) и ограничено запретените лица се подава лично и от тяхно име със съгласието на родител или попечител, който задължително вписва данните си и подписва декларацията за изразяване на съгласие за подаване на заявлението, която е инкорпорирана в образец УП-1 на Заявление за отпускане на пенсия/и и/или добавка/и. Настойник, съответно попечител, на дете с неизвестни родители е ръководителят на социалната или интегрираната здравно-социална услуга за резидентна грижа, в която то е настанено.

3.4. Подаване на заявление за отпускане на пенсия по електронен път

Заявлението за отпускане на пенсия може да се подава и по електронен път, като се използват средства за електронна идентификация: квалифициран електронен подпис (КЕП) или ПИК, издаден от НОИ, или ПИК, издаден от Националната агенция за приходите (НАП), чрез:

-Единния портал за електронни услуги на НОИ (ЕПЕУ);

-Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) на Министерството на електронното управление, за ползването на която е необходимо лицето да има регистриран профил, както и да разполага с поне едно от горепосочените средства за електронна идентификация;

3.5. Подаване на заявление за отпускане на пенсия от лице, изтърпяващо наказание „лишаване от свобода“ или задържано под стража

 Заявление за пенсия от лице, изтърпяващо наказание „лишаване от свобода“ или задържано под стража, може да се подава и чрез ръководителя на мястото за лишаване от свобода, съответно – на мястото на задържане под стража, който издава удостоверение, в което се вписват трите имена по документ за самоличност на лицето, единният граждански номер и постоянният му адрес.

3.6. Подаване на заявление от наследници за отпускане на наследствена пенсия

Съгласно чл. 1, ал. 2 от НПОС общо заявление за отпускане на наследствена пенсия от наследници с различен адрес от един наследодател се разглежда от териториалното поделение на НОИ, в което е подадено, ако поне един от наследниците има постоянен или настоящ адрес в района му. В заявлението се вписват сведенията за самоличността на заявителя, за гражданското му състояние и други данни във връзка с отпускането или изплащането на пенсията, включително за пенсиите по международен договор, по който Република България е страна, или по европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.

3.7. Подаване на заявление за отпускане на пенсия от лица, които не са български граждани и нямат постоянен адрес в страната.

Заявлението за отпускане или изплащане на пенсия от лица, които не са български граждани и нямат постоянен адрес в страната и за които не се прилагат разпоредбите на международен договор, по който Република България е страна, или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, се подава до ТП на НОИ – София-град.

3.8. Устно подаване на заявление за отпускане на пенсия

В разпоредбата на чл. 29, ал. 5 от АПК и във Вътрешните правила за организация на административното обслужване в НОИ (ВПОАО в НОИ) е разписан редът за приемане на устни заявления, включително заявления за образуване на административно производство. Съгласно предвидения ред при устно внесени заявления е необходимо съставяне на двустранен протокол, представляващ Приложение 1 към чл. 13, ал. 2 от ВПОАО в НОИ и неговото регистриране в деловодната система на института. Съответната устна услуга може да бъде заявена от упълномощено лице, като в този случай към двустранния протокол следва да бъде приложено копие от изричното пълномощно.

4. Заявление за отпускане на пенсия с нередовни и/или липсващи документи.

При прието заявление с нередовни и/или липсващи документи, които не могат да бъдат поправени или набавени служебно въз основа на документи, които са налични в НОИ, длъжностното лице по чл. 98, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) уведомява лицето за неизправностите с препоръчано писмо с обратна разписка чрез лицензиран пощенски оператор на посочен точен адрес или по електронен път по реда на ЗЕУ в 15-дневен срок. Когато в едномесечен срок от датата на уведомяването те не са отстранени, а за пенсиите при прилагане на международен договор, по който Република България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, в двумесечен срок, длъжностното лице по чл. 98, ал. 1 от КСО издава разпореждане въз основа на наличните редовни документи и на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО, налични в информационната система и регистрите на НОИ. Съгласно чл. 1, ал. 7 от НПОС, когато уведомлението по ал. 5 не е връчено на лицето, връчването се извършва по реда на чл. 10, ал. 8 изр. второ (чрез поставяне на съобщение на таблото за обявления в ТП на НОИ или на интернет страницата на НОИ за срок от 7 дни, след изтичането на този срок документът се смята за връчен), а за лицата с постоянен адрес в друга държава, с която Република България прилага международен договор или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност – чрез изпращане на писмо до осигурителния институт на държавата, в която е постоянното пребиваване на лицето, или чрез поставяне на съобщение в страницата на НОИ в интернет.

5. Заявление за отпускане на пенсия(и) и/или добавка(и) обр. УП-1

При подаване на заявление за отпускане на пенсия образец УП-1, утвърден от управителя на НОИ, в него се вписват данните на заявителя, на законния представител и на упълномощеното лице, съобразно конкретиката на случая. В заявлението се посочва видът на пенсията/пенсиите и/или добавката/добавките, чието отпускане се заявява, начинът на плащане на пенсията и свързаните с това данни. В случай че е заявено плащане по лична сметка с IBAN, към заявлението се прилага документ от банката или платежната институция с IBAN номера на личната сметка на пенсионера. При кандидатстване за наследствена пенсия се попълват и данни за лицето, след чиято смърт заявителят придобива право на наследствена пенсия, съответно – на добавка към личната си пенсия. Декларират се обстоятелства за встъпване в последващ брак или за извършено пълно осиновяване, които влияят върху правото на наследствена пенсия. Посочва се също и информация за придобит в чужбина осигурителен стаж и за получавана друга пенсия. При подаване на заявление за отпускане на пенсия се избира един от начините за кореспонденция, чрез който лицето желае да му бъде връчен документът за отпускане, за отказ за отпускане или за изменение на заявената пенсия и/или добавка. Правото на пенсия не се погасява по давност. След придобиване право на пенсия, заявление за нейното отпускане може да бъде подадено от правоимащото лице в неограничен срок от време.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.