19.8 C
София
понеделник, юли 28, 2025
spot_img

Мъжкото морско конче и баща, и майка

В любовния период женската снася яйцата в джоб на тялото му, а той ги износва и ражда

Морето уж ни поднатя познати неща, но при внимателно вглеждане се оказва, че много малка част от тайните си е разкрило. Една такава тайна са така красивите и впечатляващи морските кончета (Seahorses).

Мъжкото морско конче и баща, и майка
В любовния период женската снася яйцата в джоб на тялото му, а той ги износва и ражда
Следвай ме - Хоби/Шоу

По същество те са род риби от семейство иглови (Syngnathidae). Те живеят в плитките води. Представителите им плуват сравнително зле, бързо трептят гръбната перка и използват гръдни перки (разположени зад очите), за да управляват. Най-бавно движещата се риба в света е H. zosterae, с максимална скорост от около 1,5 m/h. Тъй като те са лоши плувци, често стоят с опашка, навита около неподвижен предмет. Те имат дълги муцуни, които използват, за да смучат храната, а очите им могат да се движат независимо едно от друго като тези на хамелеона.

Мъжкото морско конче и баща, и майка
В любовния период женската снася яйцата в джоб на тялото му, а той ги износва и ражда
Следвай ме - Хоби/Шоу

Особено впечатляващо е размножаването им. Когато настъпи размножителният период – от май до август – морските кончета се събират по двойки. Мъжките и женските изпълняват хармоничен брачен танц, с дълбоки поклони, последвани от бавен валсов кръг. Женската на морското конче снася яйцата в джоб, който се намира върху тялото на мъжкия. Когато се излюпят, мъжкото конче ги ражда от джоба.

Така излиза, че таткото е и баща, и майка. Новородените морски кончета са копия на възрастните, но са много тромави. Главата и гръбната перка са много по-развити от останалата част на тялото. Веднага щом напуснат люпилното джобче, малките заживяват самостоятелно.

Въпреки че морските кончета не са с един партньор доживот, много видове образуват връзки, които продължават поне през размножителния период. Някои видове показват по-висока степен на вярност от други. Въпреки това много видове лесно сменят партньорите си, когато възникне такава възможност.

И тъй като са бавнви, морските кончета разчитат на хитрост, за да се нахранят. Те използват дългите си муцуни, за да ядат храната си с лекота. Храносмилателната им система е много прста.

Те нямат стомах, следователно трябва да се хранят постоянно, за да останат живи. Морските кончета не са добри плувци и затова трябва да се закотвят за водорасли, корали или каквото и да е неподвижно. Хранят се с малки ракообразни, които плават във водата или пълзят на дъното. Мизиди (вид скарида) и други малки ракообразни са фаворити, но някои морски кончета ядат други видове безгръбначни и дори ларвени риби.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.