Промяната била, за да не бъдат ощетени работещите на смени
Болничните да се изчисляват по нов начин, като това ще става почасово. Тази промяна въведе правителството с Наредба за работното време, почивките и отпуските, която прие днес.
„Целта на измененията е да се усъвършенства нормативната уредба за сумирано изчисляване на работното време, което обикновено се прилага при работа на смени. С промените се постига максимална степен на прецизност при отчитането на реално положения труд през отчетния период, което ще доведе до по-голяма справедливост при заплащането му“, се казва в прессъобщението на кабинета.
В наредбата се въвежда специална разпоредба (чл. 9б, ал. 3). С нея се определя, че когато работник или служител е ползвал отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане или отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст през целия период или част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, нормата за продължителността на работното му време се преизчислява. Това става като от нормата, утвърдена при съставяне на поименния график, се извадят часовете, в които не е бил на работа, тъй като е ползвал съответния вид отпуск.
„Измененията в наредбата не променят по никакъв начин реда за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения, които се полагат на работника или служителя при ползване на изброените видове отпуски и не могат да доведат до ощетяване на неговите права“, твърдят от правителствената пресслужба.
От там заявиха, че редът и начинът за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения при сумирано изчисляване на работното време е уреден в чл. 34 на Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване. Съгласно ал. 1, паричното обезщетение за временна неработоспособност, за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст при сумирано изчисляване на работното време и при работа на смени по часов график се изплаща за работните часове по личния график на осигурения, а ако няма такъв – по графика на звеното.