И двата гризача са истинска напаст, освен капани от магазина помагат шумовите инсталации, катранът и пащърнакът
Да имаш къртица или сляпо куче в градината е истинска напаст, макар и някои познавачи да утешават, че това означава плодоносна и рохка почва, с много огранични вещества и червеи, с които те се хранят. Освен това, те се заселват там, където няма невестулки – техните основни врагове. Като отметнем тази утеха настрани, борбата с тях е твърде епична за всеки стопанин особено, ако не иска да ги убива, а само да ги прогони. И макар да е тежка, с някои изпитани народни средства може да се постигне известен успех.
С буркан срещу къртицата

Това е изпитан метод, който ще ви отърве за известно време от тях, за да не копаят тунели, увреждайки корените на вашите култури и структурата на почвата. Заровете 3-литров стъклен буркан в къртичата дупка и поставете червеи вътре. Къртицата ще изпълзи до миризмата и ще падне в буркана, отъдето няма да може да излезе. Проблем обаче е какво ще правите с нея след това, ако не искате да я убивате. Изплашете я с неприятна за нея миризма, като рибени глави в почвата, керосин, разтворител или оцет. Този метод обаче е твърде противен и за човешкото обоняние. Засадете репей или пащърнак – те не ги понасят и бягат далече от тях. Можете да ползвате и ненужна пластмасова тръба с диабетър, колкото в нея да влезе къртицата, около 7 см диаметър. Нарежете тръбата на парчета с дължина 15-20 сантиметра и прикрепете клапи от едната и от другата страна. Диаметърът трябва да бъде такъв, че къртиците да пасват в тръбата. Поставете готовия капан по прясната пътека, направена от къртицата, и го покрийте с капак. Очатква се тя да попадне в него и да не може да изпълзи обратно.
Сляпото куче с две женски
Тези гризачи не живеят сами и са сериозни вредители по почти всички зеленчукови култури и млади дръвчета. Те са постоянно под земята на групи, където прокопават мрежа от тунели, прави хранилища на дълбочина 1.5-2 метра, запасяват се с различни видове зеленчуци и грудки. Семейството им е от един мъжки и две женски, които обитават площ от около 10 дка, като до четвъртата година достигат до 120-130 бройки. Една женска ражда средно по четири малки в периода март-юни месец, които ги кърми около месеци и след това малките започват да се хранят с млади корени. Къртичините им се различават от на къртицата по по-елипсовидната форма. След разкопаване на тунела на сляпото куче, то не търпи да има такъв приток на въздух и бърза да го запуши.Поради слепотата си, този бозайник е изключително чувствителен към тактилни стимули, звукове и дразнения, които се предават по почвата, а и лесно може да бъде уловен в подходящ капан. Ултразвуковите капани, каквито има на пазара, са доста ефикасни. Ползват се и препарати с етерични масла, но те често трябва да се подновяват.
Шумът ги прогонва
За целта на различни места из градината забиите вертикално железни колчета от арматура, високи до 1 м. Върху им се нахлузете метални кутии (кенчета) от сок или бира. Под въздействието на вятъра те създават дрънчене и постоянен шум, възприеман от гризача като сигнал за близка опасност. Можете да вкопаете празни бутилки под ъгъл в почвата, като гърлата им остават на 4-5 см над повърхността. Този метод е особено ефективен, ако се съобразите с обичайната посока на вятъра в дадената зона и заравяте бутилките гърла, насочени към него. Тогава шумовите ефекти се появяват по-често, което ускорява бързото прогонване на вредителя. Сляпото куче не понася миризма на пащърнак. По тази причина е препоръчително да го засадите по периметъра на градината и на няколко реда в центъра. Катранът е ефективеннароден лек. Разрежда се във вода (30 мл на кофа вода), в разтвора накисвате дървени пръчки и ги поставят на местата, където е забелязано сляпо куче. Същите методи се използват и за прогонване на къртици. За да успеете в борбата, комбинирайте повече от един метода.