12 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Бабини хитринки за хрупкаво зеле до пролетта

Съхраняването на зелето в свеж вид и непроменени вкус до началото, при някои сортове и в средата на пролетта, не е мисия невъзможна. Важното е да се спазват няколко основни правила, известни още на нашите баби. За идеални условия се смята температурата от +1°С до -1°С и влажност на въздуха от 85 до 98 процента. За да се впише вашето зеле в тези норми, то трябва да бъде съхранявано в прохладно мазе, селска изба, съдове с пясък в гаража или на закрит балкон, до който не прониква горещ въздух и пара от готвенето в кухнята. При температура повече от 4°С кочанине могат да се отпуснат и да прорастнат.

Колкото до начините на съхранение, те са много. „Следвай ме“ ви предлага няколко от тях.

В миналото хората са ползвали един забравен днес метод, при който хрупкавостта и свежестта на зелето се запазва продължително време. Той е чрез „обесване“ на зелката нагоре с кочана. Това става с намотаване и връзване на канап, който се прехвърля през гредите в мазето или на пирони, забити отстрани в етажерките. Така зелките не се опират една в друга и отвсякъде се обветрят добре от въздуха. Ако сте избравли този метод, не забравяйте да оставите дълги кочани, дори с коренчета. Те предпазват от загниване.

Съхраняване в глина. Този начин е много трудоемът, защото всяка глава трябва добре да бъде намазана с каша, приготвена от две части глина с една част вода. Не бива да се пропуска нито сантиметър. Така, след изхъхване, зелето се консервира свежо.

Съхраняване в пясък. Този начин важи и за морковите. Кочаните на зелките се забиват в пясъка на такова отстояние, че самите глави да не се допират. Редът се засипва със сух пясък, отгоре се „сади“ друг ред зелки до запълването на съда.

Съхраняване в сандък или кашон. Това е най-разпространеният начин за съхраняването на зеле в мазето или селската изба. Слагат по пет в сандък или щайга. Те трябва да са на 3 см един от друг. Долният слой се нарежда с кочаните нагоре, а следващият с кочаните надолу. Така се получава добра вентилация.

Съхраняване на балкона. В този случай зелките се слагат стериопорни кашони.

Съхраняване в хартия. Тук всяка глава се слага в хартиен плик или се увива в хартия, поставят се в щайги.

Съхраняване в гасена вар. Този метод защитава от плесен и гъбички, т.е. от гнилостни процеси.

 

Следвай ме – У дома

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.