5.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Бачковски манастир – светинята на Родопите

Обителта е основана от грузински благородници

 

Бачковският манастир „Света Богородица“ е един от най-старите в България. Преди него са основани само Рилският и Зографският манастири. Вярващите го наричат светинята на Родопите, тъй като той е не само най-голямата обител в този край, но и място, на което молитвата, отправена с вяра, се изпълнява от Бога и Пресветата Богородица. Обителта е съхранила елементи на старогрузинската, византийската и българската култура и духовност, защото е основана от грузинските благородници Григорий Бакуриани и неговият брат Абазий. Това е станало през 1083 година. Самият Григорий заемал висока военна длъжност при византийския император Алексий Комнин (1081-1118). Затова архитектурата на обителта е смесица от старогрузински стил и предпалеологов ренесанс. По онова време земите на днешна Южна България са били в грениците на Византия. В библиотеката на обителта се пази изключително ценен ръкопис на старинни грузински църковни напеви, какъвто другаде на Балканския полуостров няма.

Към края на XI в. в манастира е имало книжовна школа, известна в изворите като Петрицонска — название, произхождащо от първоначалното име на съседната крепост Петрич. В нея монаси-книжовници са превеждали книги от гръцки на грузински и от грузински на гръцки.

Манастирът е запазил икона, подарена в 1311 г. от грузинците Атанасий и Окропир.

В края на ХIV век, след завземането на Търново, в Бачковския манастир е заточен последния български патриарх от времето на Второто българско царство – Евтимий Търновски. Предполага се, че той е починал тук на 4 април 1404 г. и е бил погребан в обителта. В манастира е гробът на българския екзарх Стефан.

 

Следвай ме – Вяра

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.