9 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Богата реколта без много грижи

Няколко прости правила за пестене на време в градината, с малко работа, можете да постигнете изобилие от пресни зеленчуци чак до късна есен

От ранна пролет до късна есен в градината има много работа. Колкото и да е хубаво човек да прекарва повече време на открито с физическо натоварване, все пак организмът иска и почивка. Има обаче култури, които не изискват много грижи. Ето някои от тях и най-необходимите грижи, които те изискват.

Ряпа, репички

В ранна пролет ги отглеждат в парници, а на открито, когато почвата се позатопли. За тях е нужно тя да е рохкава и плодородна, и достатъчно да бъде оросявана. Тези условия са достатъчни, за да получите на сезон по две-четири беритби. Идеалното време за засаждане е месец май- юни, според климата.

Салата, спанак, кориандър

Могат да се отглеждат в парник, в градината или в разляти саксии на балкона. Необходим Ви е рохкав и добре дрениран субстрат, и системно поливане. Може да си направите най-просто капково напояване или да обливате насажденията по-често с вода от пръскачка. Салатата, при добра почва, може да се сади през 3-4 седмици. Така ще имате винаги нещо свежо под ръка.

Моркови

Мнозина си мислят, че те изискват много грижи, но не е така. Това е непретенциозно и студеноустойчиво кореноплодно. За да израстне плод в редичка, можете да засадите семената прилепени към лента. Така няма да Ви се налага да разреждате прорастналите моркови. Нужна е лека и плодородна почва. Поливайте по-редовно и до късна есен ще имате свежи морковчета.  Не допускайте почвата да остане суха.

Краставици

Няма такава култура, която съвсем да не иска грижа, но краставиците не изискват много усилия. Важното е да бъдат поливани редовно. Засаждат се на богата органична земя. Нужно е и системно да берете от тях.

Чесън

Засажда се на слънчево място. Не се полива много често, субстратът да е хранителен и рохкав.

Ревен и киселец

Можете направо да засадите семената в почвата или да направите предварително разсад. За тези култури изберете по-сенчесто място. Предварително обогатете почвата с оборска тор или друга с минерални съставки. Израстналите храстовидни култури поливайте само, когато почвата е станала суха. Наесен е достатъчно да направите едно захранване на почвата.

 Грах, фасул, нахут

За тези бобови растения е достатъчно да осигурите предварително подходяща опора. Фасулчетата им засаждайте на разстояние 5-8 см едно от друго при дълбочина 2-3 см. До поникването семената се поливат два пъти в седмицата. Поливането на израстналите разтения е умерено, подхранването е от време навреме, за да се постигне висок добив.

Тиквички и тикви

Тези култури можете да засадите върху компостна яма. При израстването на зеленината, я поливайте под листата. Като тиквичките поизбуят, можете да ги вържете за колчета.

Копър

В началните етапи на растежа е уязвим на гъбни инфекции, затова не трябва да сгъстяване насаждението. На младите храстчета е необходимо поливане, а израстналият копър вече сам си намира влага, но все пак, не го оставяйте съвсем без вода.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.