9 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Болести по петунията, как да я спасим от тях

Петунията може да цъфти от пролетта до първия студ през есента. За това не са необходими особени усилия. Скоро тя ще започне да краси балконите и градините ни. Това растение страда само от две заболявания – хлороза (жълти петна по листата) и гъбички по листата. Вторите се изразяват в бели участъци, сякаш посипани с брашно. Обикновено те се появяват, когато цветето е засадено в градината, където може да прихване тези зарази от съседни растения или от почвата. При саксийните насаждения двете болести се срещат рядко, тъй като торфената смес е обработена и обезпаразитена предварително преди да бъде предложена в магазина.

За да бъде опазена петунията от тях, е достатъчно да се спазят няколко основни правила. Ако я засаждате в градината, добре окопайте около нея. Ако имате съмнения за зарази, напръскайте почвата със съответния фитопрепарат от агроаптеката и засадете след 4 – 5 дни. Така ще изчистите и от евентуални червеи, ларви на бръмбари и други вредители, които биха могли да съсипят растението още преди то да даде цвят.

Ако се появи хлороза (жълти петна по листата) това означава, че почвата е обедняла на желязо или корените са толкова плитки, че не могат да го усвоят. И в двата случая ефикасното средство е извънкореновото захранване. То става с подходящ препарат, обогатен на желязо. В агроаптеките се продават различни марки. За предпочитане е да изберете такъв, който освен желязо съдържа и манган. Помага още напръскването 1-процентен разтвор на сулфатжелязо и вода в съотношение 1:2. Подобрението не настъпва веднага, а след около седмица, дори 10 дни, ако заболяването е напреднало много.

Гъбичното заболяване брашнеста мана може да порази не само листата, но и цветовете на петунията. То наподобява бели петна сякаш от брашно. Гъбичките нападат по-често възрастните растения, като заразяват горните листа и се предават на долните, може да засеге и цветовете. Бяло – сивият налеп обикновено не се вижда веднага на вътрешната страна на листата. При откриване на първите признаци първо трябва да се откъснат поразените листенца, а почвата и растението да се обработят с фунгициди. В агроаптеките има богат избор.

Профилактично петуниите могат да се пръскат с разтвор от йод и мляко. Той се приготвя, като в двулитрова бутилка се наливат 100 млл прясно мляко и 0,5 йод, долива се 1 л вода.  Напръскайте еднократно. Можете да повторите процедурата след седмица. Тази смес може да се ползва и при други растения.

Следвай ме – У дома

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.