14.2 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Днес се навършват 169 години от раждането на Винсент Ван Гог

Животът и творчеството на Винсент Ван Гог

   Винсент ван Гог е сред най-известните нидерландски – всъщност от мнозинство изкуствоведи, анализатори и специалисти той е смятан за втория най-талантлив и успешен художник на Нидерландия след Рембранд. Въпреки че е най-великият художник на своето време, Винсент Ван Гог живее беден и скромен живот, защото прекарва по-голямата част от времето си…рисувайки.

   Ван Гог използва умело цветовете, нанася по иновативен начин боите по платното и възпроизвежда по невероятен начин формите и предметите. Той е сред първите пост-импресионисти.

  Той е роден на 30 март, 1853 г. в заможно семейство, в малко нидерландско селце близо до белгийската граница. Баща му е бил пастор, а майка му е била изключително властна, но обичаща. Ван Гог има още 4 братя и сестри. До смъртта си през 1890 г., когато е само на 37 години, Ван Гог създава над 2100 творби. Не е продал нито една картина, докато е бил жив. Той е самоук художник и е започнал да рисува чак на 27 години.

       За живота на Винсент знаем от 820-те писма, които той е написал на по-малкия си брат Тео, който го е подкрепял финансово и емоционално.

       Винсент е бил много упорито дете, обичал е цветята и животните. Не е проявявал влечение към рисуването, но на 16 години е изпратен да работи в художествена галерия в Хага. През 1873 г. е повишен и заминава да работи в Лондон. След това заминава да работи за същата галерия, но в Париж. Ван Гог бил в търсене на подходяща професия. Обичал да рисува и често изпращал рисунките си в писмата до брат си Тео. Бил учител в Лондон, проповедник.

       Но това не било неговото призвание. Най-накрая на 27 години, Винсент започнал да взима уроци по рисуване. Антон Мауве, от училището в Хага, бил сред първите учители по рисуване и вдъхновители на Ван Гог. Но по същото време Ван Гог се запознава с проститутката Сиен, която е бременна и има и още едно малко дете, прибира я в дома си и се грижи за нея, а тя му позира. Това не се одобрява от семейството му и брат му Тео спира да му помага финансово. Винсент е принуден да напусне Сиен и да се прибере при семейството си в Нидерландия.

       Това е период на много тъмни и тъжни рисунки изобразяващи бедни и отрудени селяни. Тогава създава известната си картина “The Potato Eaters” – “Ядящите картофи”. Баща му умира и Ван Гог заминава за Антверпен през 1885 г. Там се запалва по японското изкуство. Записва се в Кралската академия по изящни изкуства в Антверпен, но не е особено впечатлен от обучението. През февруари, 1886 г., Винсент заминава за Париж. Там настъпват сериозни промени в стила на рисуване на Ван Гог. Брат му Тео работи там като управител на художествена галерия Монтмарт, която била център на импресионистите. Винсент се премества в малкия апартамент на Тео и отново започва уроци по рисуване. Създава хубави отношения и с други художници, с които обменя опит.

       Ван Гог започва да рисува цветя във вази поради липсата на пари за модели, но и вдъхновен от провансалския художник Адолф Монтичели. Цветовете на картините му стават по-ярки. Той излага картините си в едно парижко кафене, собственост на тогавашната му любовница Агостина Сегатори, но без успех.

       По това време започва импресионистичното течение и Винсент е привлечен от творбите на Дега и Моне. Ван Гог започва да твори заедно с Емиле Бернард и се запознава с Пол Синак, който повлиява на Винсент със своя ярък рисунък с точки. По това време Ван Гог рисува и портрети. Но неприветливото време на Париж изпраща Винсент в южните части на Франция. Той оставя като подарък своя собствен портрет на брат си Тео.

       Настанява се в малкото градче Арлес, където разполага със собствено голямо пространство за творене. Там рисува и своята спалня през 1888 г. Започва да рисува заобикалящата го природа и прави много красиви пейзажи.

       Ван Гог започва да рисува на газова лампа, за да предъздаде живота през нощта и създава много картини като “Night Cafe” – “Нощно кафене”, “Cafe Terrace at Night” – “Кафе-тераса през нощта”, “Starry Night Over the Rhone” – “Звездна нощ над река Рона”.В своята жълта къща в Арлес, Ван Гог иска да създаде място за художници, в което да кани приятели. Първият художник, който Винсент кани е Пол Гоген. Вдъхновен от идването на Гоген, Ван Гог създава четири картини на слънчогледи за една седмица и украсява стените в спалнята на Гоген с тях.

       Гоген бил шокиран от хаоса, който заварва в дома на Ван Гог. Той се захваща с финансите и готвенето, а Винсент пазарува. Тяхното съжителство било много ползотворно и двамата творяли активно. Ван Гог създава картината с двата празни стола и започва да рисува по памет. По това време Ван Гог създава и два портрета на Джоузеф Роулин, с който обича да си прави компания в кръчмата и на жена му Августин Роулин. През декември 1888 г. Пол Гоген рисува как Ван Гог създава картината си “The sunflowers” – Слънчогледите”. Но една пиянска свада слага началото на края на добрите отношения между Ван Гог и Гоген. Винсент хвърля празна чаша по главата на Гоген, но той успява да се предпази. През същия месец Тео се сгодява и Винсент се страхува, че финансовата помощ на брат му ще спре. През нощта умопомрачения Ван Гог заплашва Гоген с нож преди да отреже собственото си ухо. Художникът прекарва две седмици в болница, през които Гоген окончателно го напуска. След прибирането си обратно в къщи, Ван Гог създава авто-портрета си с превързано ухо.        Независимо от лошото стечение на обстоятелствата, започна един удивителен и производителен период в живота на Ван Гог. Но за съжаление следват отново тежки моменти – халюцинации, параноя, агресия и Винсент отново попада в болницата, после в психиатрична клиника, където създава и едни от последните си, знакови творби “Starry Night” – “Звездна нощ”, “A Wheat field, with Cypresses” – “Житно поле с кипариси”, “А landscape with olive trees” – “Пейзаж с маслинови дървета”, “Irises” – “Ириси”. Винсент създавал по 1 картина на всеки 2 дни. Но състоянието му продължавало да се влошава, един ден Ван Гог се опитал да се отрови като изпие боите си.

Той е приет в психиатрична болница, където развива екстремна депресия. Независимо че напуска болничното papertyper заведение, той не е излекуван. На 27 юли 1890 г. Винсент ван Гог е застрелян в стомаха самия него или от друг човек. Той почива два дни по-късно – на 37-годишна възраст.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.