7.2 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Доц. Ангел Кунчев: В пик на шарките сме

До месец-два пускат в аптеките ваксината срещу варицела. Тя е препоръчителна и ще се заплаща от родителите, защото някои не пожелаха да е задължителна и безплатна“, казва главния държавен здравен инспектор.

1139 случая на варицела са регистрирани само за първата седмица след Нова година, показват данните на Националния център по заразни и паразитни заболявания. Те представляват с 521 случая повече спрямо последните седем дни на декември 2019-та. България остава от малкото страни в Европа, в която все още не се продава ваксина срещу тази шарка. Защо тя не е в задължителния имунизационен календар, защо нараства броят на заболелите и кои имунизации отпадат от тази година? С тези въпроси „СЛЕДВАЙ МЕ“ се обърна към Главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

  • Доц. Кунчев, 1139 случая на варицела и 50 на скарлатина само за една седмица не са ли твърде много?
  • Наистина, не са малко, но не е неочаквано. И в други години сме имали подобни цифри. По-скоро, закономерно е. При някои заразни заболявания, като шарките, има цикличност. На пет-шест до осем години се появява по-висока заболеваемост, съответно се разболява по-голям контингент деца, изграждат имунитет, а след това броят на болните намалява за същия период от време. В момента сме навлязли точно в такъв пик, той започна през 2019-та, когато инфектираните бяха малко над 30 000. Това е естествен епидемиологичен процес, заложен от неговите биологични характеристики, когато не се прави имунизация за определено заболяване. Тази схема много важи за варицелата, защото срещу нея в България няма ваксина. Има го и при други, да си спомним случаите на морбили точно заради пропуснати имунизации. Броят им ще намалее след месец март и пак ще се увеличи наесен – това пък, е годишната цикличност на тези инфекции.
  • Има ли основание родителите да се притесняват от завишеният брой на варицела?
  • Няма място за притеснения, но е основание да се замислим за внедряването на ваксина срещу варицела в България.
  • Министерството на здравеопазването от няколко години обещава тя да бъде внесена в страната. Какво се случва към момента?
  • Да, водим дискусии от няколко години. Искаме да имаме мнението не само на експертите, но и на всички страни, включително и на родителите и техните организации. Резултатът е, че не всички майки искат децата им да бъдат задължително имунизирани и срещу варицела, не искат да се вкарват в организма им още антитела. Затова ваксината е включена в препоръчителния, но не и в задължителния имунизационен календар. Това подтикна една фирма, засега една, да я регистрира и в България. Необходимите стъпки са направени. Надяваме се тя да е налична след месец – два, за да не пътуват хората за нея до Австрия и Гърция. Собствените ми наблюдения показват, че между 10 и 15 процента от хората в големите градове се стараят да си я доставят от чужбина. Имаше идея дори ваксината срещу варицела да бъде осигурявана безплатно за желаещите по програми, както тези за имунизация срещу ротавируса и рака на шийката на матката, но нямаше консенсус и за този вариант.
  • В задължителния имунизационен календар бяха направени промени. Моля, да припомните какво ново има в него от 2020 година?
  • Основните нови неща са три. Отпада провеждането на проба манту и евентуалната нова ваксина БЦЖ за лицата на 13 години. Минаваме на друга схема на приложение на пневмококовата ваксина. Основната имунизация се намалява от три на два приема, както се практикува в повечето европейски страни. Третото е, че въвеждаме реимунизация за коклюшна компонента на 12-годишна възраст, защото практиката показва, че броят на случаите нараства точно тогава. Една допълнителна доза ще осигури по-добра защита.
  • Инфекцията от морбили отшумя ли вече?
  • Не съвсем. Макар и малко, но имаме проява на заболяването. Към момента все още се срещат от два до пет случая седмично в две области, в Монтана и в Пазарджик.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.