„Погрешно се смята, че ИТМ между 25 и 29.9 е само наднормено телесно тегло“, казва ендокринологът д-р Ивайло Цветанов от Областната многопрофилна болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново
Затлъстяването е една от най-подценяваните хронични болести, която отваря вратата към редица други заболявания. Това предупреди ендокринологът д-р Ивайло Цветанов, който е един от младите и обещаващи специалисти в Първо Вътрешно отделение на Многопрофилната областна болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. Наскоро той участва в голям форум, посветен на проблема със затлъстяването и последствията от подценяването на това заболяване.
Специалистът подчерта, че затлъстяването не е просто „естетичен проблем“, а хронична болест, която отваря вратата към редица други сериозни заболявания.
„Статистически е доказано, че хората със затлъстяване живеят значително по-кратко от тези с нормално телесно тегло. Сред сериозните заболявания, които могат да бъдат отключени вследствие на прекомерно тегло, са захарен диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, хронична бъбречна недостатъчност, хипертония, нарушения в мозъка и кръвоносната система и др.“, напомни д-р Цветанов.
Диагнозата се поставя чрез измерване на Индекса на телесна маса (ИТМ). По критериите на СЗО: ИТМ от 30 до 34.9 – затлъстяване I степен, ИТМ от 35 до 39.9 – затлъстяване II степен, ИТМ над 40 – тежко затлъстяване (III степен), носещо особено висок риск от преждевременна смърт.
„Подценява се също фактът, че ИТМ между 25 и 29.9 не се счита за затлъстяване, а за наднормено телесно тегло. Разликата е, че дори при наднормено тегло отново имаме повишен риск от заболяване и смъртност, но то не се характеризира като заболяване. Ние обаче отново трябва да лекуваме тези пациенти“, поясни ендокринологът.
По думите му мнозина не осъзнават, че страдат именно от затлъстяване. Те не възприемат състоянието си като болест и не търсят помощ, докато не се появят тежки усложнения.
„Повечето хора в това състояние отиват на лекар, когато вече са се появили съответните придружаващи заболявания. Проблемът тогава е, че дори ние да лекуваме затлъстяването, ефектът няма как да бъде същият, както при човек, който няма тези хронични заболявания, тъй като вече има увреждания на съответните органи и там връщане назад няма“, подчертава тревожната статистика специалистът от Първо Вътрешно отделение.
Особено тревожна е тенденцията при децата. В България детското затлъстяване нараства драстично, а най-притеснителното е, че родителите често неглижират проблема, вярвайки, че детето ще „израсне“ затлъстяването. Истината обаче е, че голяма част от тези деца не го надрастват, а пренасят проблема в зряла възраст, където рискът от тежки усложнения става много по-голям.
В много висок процент от тези случаи причината за наднорменото тегло е прекомерната консумация на висококалорични храни и храни с висок гликемичен индекс. Много по-малко са случаите, при които причината за високото тегло е генетична обремененост.
„Това са бързите въглехидрати, които водят до повишаване на нивата на инсулина и на кръвната захар. Това, съответно, допринася за развитие на затлъстяване. Но има и около 5% от случаите, при които съществува придружаващо заболяване, което повишава риска от затлъстяване. Тук говорим за хормонални нарушения – например проблеми с щитовидната жлеза, с хипофизата, някои генетични заболявания и други подобни. Но, пак подчертавам, това са едва около 5% от случаите. Останалите 95% са свързани основно с прекомерна консумация на висококалорични храни и с обездвижване. А обездвижването днес е сериозен проблем – то е свързано с начина на живот, със забързаното ежедневие, със стресовата среда и още редица фактори“, категоричен е д-р Ивайло Цветанов.
Дори когато в семейството има хора с по-високо тегло, това не е гаранция за „болест“. Често става въпрос за общ семеен начин на живот, включващ вредни хранителни навици и липса на физическа активност.
Най-правилният подход е пациентите със затлъстяване да се консултират навреме с ендокринолог – това е специалистът, който може да прецени дали има хормонална причина или става въпрос за нездравословен начин на живот.
А колкото по-рано бъде открита причината за затлъстяването, толкова по-големи са шансовете да бъдат избегнати други хронични заболявания, които могат да се отключат вследствие на наднорменото тегло.