18.7 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Кога и как се пресаждат цветята?

С настъпването на пролетта, настъпва и периодът за пресаждане на вашите саксийни цветя.

Почвата в саксиите е лимитирана и бързо се изчерпват хранителните вещества. Растенията очевидно не се чувстват добре и не се развиват.

Най-добре е да извършите пресаждането от края на март до края на април, в зависимост от това кога настъпва вегетацията при отделните видове.

Ако имате опит в отглеждането на растения, вероятно можете да прецените дали е нужна тази процедура точно в този момент. Може би пък е по-добре да я отложите с една година, за да не навредите на развитието на любимците си.

При съмнения дали да пресаждате едно цвете, направите нещо много просто – полейте така, че да можете да извадите растението с почвата от саксията. Ако почвата е гъсто оплетена с корени и пръстта почти не се вижда, то веднага потърсите съд с по-голям размер и се заемете с пресаждането. Ако ли не, върнете растението обратно в саксията и го пресадете догодина.

Защо се пресажда именно през пролетта?

Защото корените успяват да се развиват добре до настъпването на следващия период на покой. За пресаждане се избира саксия, която е малко по-голяма от предишната. Преместването в прекалено голям съд ще доведе до задържане на растежа.

Предварително трябва да подготвите всичко нужно: саксии, почва, дренаж, лейка и др. Ако пресаждате растение в стара саксия, то задължително трябва да я измиете добре и да я обеззаразите.

Новата глинена саксия трябва от вечерта да се накисне във вода. На сутринта покрийте дренажния отвор с камъчета или натрошена керемида. След това насипете тънък слой дренаж.

Полейте растението и го оставете в покой за около час. След това го извадете от старата саксия, като държите съда отгоре с ръка. Обърнете саксията и почукайте по нея, за да може пръстта и корените по-лесно да се отлепят от стените й.

Поставете растението на слой нова почва в по-голямата саксия и постепенно запълвайте промеждутъците между корените и стените на съда с влажна пръст. Уплътнете добре, като постепенно подсипвате почва, докато нивото й не се изравни.

След пресаждане поставете растенията на сянка. Не излагайте на пряка слънчева светлина!

Орхидеи  –  сменя се целият субстрат от борови кори, като дори трябва да измиете корените обилно с вода.

Амарилис  – пресажда се ежегодно в една и съща по големина саксия през есента.

Азалия  – пресаждайте в несъдържаща варовик почва.

Сансевиера  – устойчиво растение, което се пресажда само ако вече не се побира в саксията.

Соланум  – ежегодно пресаждане и подкастряне на листната маса на една трета.

Замиокулкас, Алое  – младите се пресаждат ежегодно, възрастните на 2-3 години.

Алоказия, Гуцмания, Дифенбахия, Нолина  – ежегодно пресаждане.

Фикус бенджамина  –  пресаждане на три-четири години.

Вашингтония, Жасмин, Олеандър  –  ежегодно пресаждане на младите, а възрастните – само при необходимост.

Вризеа, Кротон, Камелия, Непентес, Солангинела, Хемедореа – пресажда се само при необходимост.

Ехмеа, Кордилине, Калатеа  –  пресажда се веднъж на 2 години.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.