9.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Митрополит Даниил служи литургия пред уникално изображение на св. Марина

ТО Е ОЦЕЛЯЛО БЛИЗО ПЕТ ВЕКА В СТАРИННИЯ ХРАМ

От: Наташа Войкина

Снимки: Соня Серафимова

Видинският митрополит Даниил отслужва литургия на 17 юли за празника на св. великомъченица Марина в късносредновековния храм “Св. Георги” в село Орешец, съобщиха за “Следвай ме“ от църковното настоятелство. В него се е запазил с ярките си краски, макар и увреден, стенопис с образа на светицата. Първоначалното намерение е било да се направи само водосвет, тъй като заради ремонт има забрана за събиране на хора под купола му. Впоследствие обаче и след оглед за безопасност е дадено разрешение за голямото събитие, поясниха настоятелите.

„Адам и Ева“ от Орешец

Фасадата и покривът на храма са ремонтирани за период от една година с 50 хиляди лева, отпуснати от Министерството на културата. Перипетиите, през които идеята за ремонт е видяла бял свят, са много и от различно естество.

”Преподписан е договор с културното ведомство за почти същия размер на сумата, с която започваме втория етап от плана – реставрацията на стенописите и вътрешния интериор, но до момента не е ясно кои майстори ще се заемат с това”, заяви в отговор на наше запитване архимандрит Антим, протосингел на Видинската митрополия. Храмът е действащ, паметник на културата е от местно значение и е обгрижван от архиерейския наместник отец Рафаил. Той е предпочитан като уникална забележителност за венчания и кръщенета. Първият духовник, който разработва проектно намерение за ремонт и реставрация е епископ Сионий, когато е бил викарий на покойния Видинския митрополит Дометиан.


Част от ремонтираната фасада на храм „Св.Георги“ в Орешец

Става ясно обаче, че няма друга мярка, например “Развитие на селските райони”, по която да е възможно кандидатстване за финансиране поради различни причини. Основната от тях е, че броят на жителите на Орешец е под необходимия минимум, за да се кандидатства с проект. Датировката на храма е била обект на спорове между историци и археолози дълги години. От късносредновековна до ранновъзрожденска е хронологичната граница, която и сега не може да доведе до консенсус между специалистите.

Факт са обаче уникалните й стенописи, които също бяха два пъти обект на научни спорове между изкуствоведи през късната есен на миналата година. Някои дори изказаха мнение, че те са дело на богомили, а самият храм е бил център на тяхно средище. Тези твърдения не бяха подкрепени със сериозно факти. По този повод митрополит Даниил излезе с отговор по въпроса в сайта на Видинската митрополия.

Със сигурност има няколко стенописни пласта от различни периоди, но най-доказуемият е този на художници от Тревненската школа през 16-18 век.

Цветовете са ярки, сцените са оригинално народни, дори наивни. Най-значимите композиции са тези на Адам и Ева и сцената със св. Марина, която е силно увредена от течовете през покрива на храма. На изследването на черквата и нейните зографии е отделил време и родения тук и рано отишъл си от този свят наш съвременник проф. Пламен Цветков, историк с голям авторитет. В църковното настоятелство, както и в инициативния комитет за неговото възстановяване, има и други образовани и активни люде, обединени от каузата да възстановят светинята в родното си място. Създадена е и особено функционална е фейсбук- страница на храма. Много активно през годините е семейството на историка Соня Серафимова. Голямото дело, което този комитет е успял да увенчае с успех, е пример за всички, имащи желание да се реставрират немалко рушащи се от времето светини от близкото и далечно минало в различни краища на България.

Очаква се празникът на 17-ти да събере много местни хора и гости, които ще разгледат и храма-пещера „Венец“ в близост до гара Орешец.


Тези стенописи от късното Средновековие чакат реставрация

“50 хиляди лева от Министерството на културата ще получи и друг средновековен храм, за да бъде реставриран. Тя ще бъде приведена на митрополията заедно със средствата за възстановяване на стенописите в село Орешец. Става въпрос за средновековния храм “Света Троица” в Раковишкия манастир”, съобщи още архимандрит Антим.

Обителта датира от Средновековието, като единствената сграда, оцеляла от тогава е кръстокуполната църква (между 12-14 век). Останалата част е разрушавана неколкократно по време на османското владичество. На реставрация подлежи точно тази светиня. Тя е възстановена и обновена от местните жители, които повикали за изографисването й през 1925 г. тревненските живописци Кръстьо Захариев и Досьо Коев, след като в началото на 19 век храмът е плячкосан и опожарен по времето на един от бунтовете на Осман Пазвантоглу. Ограниченото пространство на църквата наложило пестеливия подбор на най-съществените теми – „Богородица Ширшая Небес“, „Христос Вседържител“, „Поклонение на жертвата“, „Страшният съд“ и други.

През 1848 г. в Раковишкия манастир е открито първото светско училище в Северозападна България. Манастирът е бил и център на националноосвободителните борби на българския народ. В него будни българи от Кулско, Видинско, Белоградчишко и Ломско вземат решение за най- голямото в Северозапада въстание срещу османските поробители – Видинското от 1850 година. След Освобождението, в памет на загиналите в него, е построена нова църква с долепена до западната й страна висока камбанария.

Раковишкият манастир “Св.Троица“ е действащ – с игумен и манастирско братство, като в него се провеждат и обучителни срещи за учители по вероучение.

”Видинската митрополия е една от малкото, които са назначили на цял щат преподаватели, които разпръскват Божиите искрици на вярата в училищата. Възнаграждението им заплащаме ние, а те непрекъснато обогатяват знанията и педагогическата си квалификация, включително и от техни колеги в други страни“, разказа Негово Високопреподобие архимандрит Антим.

Следвай ме – Вяра

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.