12.8 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Направиха воден флашмоб в подкрепа на донорството и трансплантациите

Воден флашмоб в подкрепа на донорството и трансплантациите се проведе във Варна. Изпълнението бе на момичетата от отбора по синхронно плуване „Албатрос“–Варна и е част от информационна кампания, посветена на донорството и трансплантациите, която се провежда със съдействието на Astellas и с подкрепата на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, Университетската болница „Св. Марина“ и Медицинския университет – Варна, община Варна и medconsult.bg. Видеоверсията можете да видите ТУК. В края на изпълнението, което завърши с голямо сърце, във въздуха полетяха червени балони в памет на донорите с техните имена. Варненската университетска болница е сред водещите в страната по реализирани донорски ситуации, като в периода 2005г. –  2018г. са реализирани 48 ситуации, при които над 230 пациента са били трансплантирани. На събитието присъстваха трансплантирани пациенти от цялата страна, които са получили най-ценния дар – живот,  както и проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Университетската болница „Св. Марина“ във Варна.

Трансплантациите са едно от чудесата на съвременнта медицина, благодарение на което стотици хора по цял свят, за които това е единственото възможно лечение, получават шанс да живеят. Трансплантацията на органи е от жизненоважно значение за лечението и качеството на живот на пациенти, живеещи с различни състояния, които засягат черния дроб, бъбреците, сърцето, белите дробове и др. Основна идея на кампанията е хората да познават значимостта от донорството, за да може всеки да направи съзнателен и информиран избор, ако изпадне в ситуация, в която трябва да вземе решение за даряване на органите на свой близък. В момента над 1000 българи са в листата на чакащи за трансплантация на бъбрек. По информация на Агенцията по трансплантации, която от 1 април 2019 г. е част новата Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, през 2018-та  в България са реализирани 16 донорски ситуации при пациенти, изпаднали в мозъчна смърт, а през 2019-та – трима.  В резултат на това за този период над 40 пациента са получили шанс за нов живот, като са били трансплантирани бъбреци на 22 пациента,  черен дроб на 14 и сърце на 5 човека. Според статистиката България е на последно място по брой донори на 1 млн. души население в Европа, като една от причините е ниската информираност на обществото за този процес, за напредъка на медицината и за възможностите за нуждаещите се пациенти.

Мозъчната смърт е необратимо състояние, при което централната нервна система на човек безвъзвратно престава да функционира, а функцията на всички останали органи се поддържа изкуствено. Две са най-честите причини да се стигне до мозъчна смърт: произшествия и масивен мозъчен кръвоизлив. Честотата, с която се случва мозъчната смърт, без увреждане на останалите органи, е около 50 случая годишно на 1 000 000 население в цял свят. Само неголяма част от донорските ситуации успяват да бъдат реализирани, като при 1 донорска ситуация може да бъде спасен животът на 7-8 човека.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.