19.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

НПО-та с иск в Съда на ЕС срещу Европейската комисия (ВИДЕО)

Завеждат делото зарази тежкото положение на деца с увреждания

Заради последиците и нарушенията на международното право, три правозащитни организации в сферата на уврежданията внесоха иск в Съда на Европейския съюз  срещу Европейската комисия.

Той е заради  финансиране на инициативи, които водят до сегрегация на хора с увреждания в България. Това се случва за пръв път. Предизвиканата съдебна процедура срещу Европейската комисия е поради отказ да бъде спряно инфраструктурно финансиране от ЕС, което България ще използва за изграждане на институции за хора с увреждания. Дело № T-613/19, внесено в Съда на Европейския съюз в Люксембург оспорва Решение на Европейската комисия да не спре финансиране от ЕС за България.

ВИЖТЕ ВИДЕОТО:

https://www.dropbox.com/sh/y6yg7zqjxeuadee/AABi-WRJNLFgLMD6Nq1dDYmua?dl=0&preview=video+DRI+Bulgaria.mp4

По-рано през годината Европейката мрежа за независим живот (ЕМНЖ), фондация „Валидити“ (Валидити) и Центъра за независим живот (ЦНЖ) се обърнаха към българското правителство с предложение за незабавно прекратяване на програма, която насочва средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИ Фондове) към изграждане на голям брой институции, предназначени за хора с увреждания и възрастни хора. Въпреки заявения ангажимент на България да провежда политика на деинституционализация, тази инвестиция ще подпомогне заместването на големи специализирани институции с малки такива, като по този начин се избягва решаването на всички сериозни проблеми, предизвикващи дискриминация, социално изключване и сегрегация на тези групи граждани. Получили отказ за спиране на процедурата от страна на Управляващия орган в България, жалбоподателите се обърнаха към Европейската комисия с искане да бъде спряно финансирането на България от ЕС по тази програма и така да се гарантира съответствие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, ратифицирана както от България, така и от ЕС. Комисията отказа да вземе такова решение и не остави друга възможност на организациите-жалбоподатели освен да се обърнат към Съда на Европейския съюз.

Жалбоподателите пледират за отхвърляне отказа на Европейката комисия да прекрати плащанията, свързани с процедура за безвъзмездно финансиране BG16RFOP001-5.002 “Подкрепа за деинституционализация на услугите за възрастни хора и хора с увреждания“ по Приоритетна ос 5 “Регионална социална инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“.  Трите организации са подкрепени от адвокатска кантора „Ковингтън и Бърлинг“.

Инес Булич, заместник директор на Европейската мрежа за независим живот, заяви: “Регулацията на ЕСИ Фондовете, в съчетание с Хартата за основни човешки права и Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, създава солидни правни основания за намеса в политиките на държавите-членки, когато използването на европейски фондове води до дискриминация на хора с увреждания. Съвършено неприемливо е Комисията да допуска използване на европейски средства от страните-членки по начин, който е в противоречие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.”

Капка Панайотова, директор на ЦНЖ в София, посочи защо институциите, финансирани със средства от ЕС в България, са в нарушение на Конвенцията: “Чл. 19 от Конвенцията определя характеристиките на онова, което се нарича „институционална грижа“. Сред изброените е посочена липсата на личен избор и автономност като резултат от наложен стил и режим на живот. Комитетът на ООН по правата на хората с увреждания през октомври 2018 година предупреди България (https://bit.ly/2NPAsWw), че преместването на хора от големи социални домове в малки групови къщички не е в съответствие с чл. 19 от Конвенцията.”

Стивън Алън, изпълнителен директор на Валидити, споделя: “Сегрегацията на хора с увреждания е в нарушение на човешките права и противоречи на основните ценности на Европейския съюз. За съжаление, обаче, редица страни-членки на Европейския съюз продължават да инвестират сериозни средства от Европейските фондове точно по този начин. Европейската комисия е призвана да играе ключова роля за предотвратяване на сегрегацията и осигуряване на възможности за хората, които са станали жертва на подобни политики.”

Безвъзмездното финансиране по процедура BG16RFOP001-5.002 “Подкрепа за деинституционализация на услугите за възрастни хора и хора с увреждания“ по Приоритетна ос 5 “Регионална социална инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ възлиза на 18 млн. евро, които ще бъдат използвани за изграждане, обновяване, обзавеждане и оборудване на 6 дневни центъра и 68 групови дома за възрастни хора и хора с увреждания, в това число и такива с психични проблеми, интелектуални затруднения и деменция. Средствата ще бъдат насочени към 29 общини, в които се очаква да бъдат разкрити до девет нови обекта. Една от тези общини е Дряново – сравнително малка община с население от 8.000 човека – където голям социален дом за 100 жени с увреждания ще бъде заменен със 7 новопостроени къщички. Вместо да им се предложи подкрепа за живот в общността, жените от големия дом ще продължат да живеят в институция, финансирана от ЕС.

Европейската мрежа за независим живот (ЕМНЖ) е европейска платформа на хора с увреждания и членове от всички европейски страни. Визията на ЕМНЖ е за Европа, в която хората с увреждания могат да правят избори за живота си, да упражняват контрол върху решенията за техния живот, както правят всички останали граждани; една Европа, в хората с увреждания са ценени като част от своите общности и имат всички права, както е посочено в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Мисията на ЕМНЖ е да се застъпва и лобира за ценностите, принципите и практиките на независимия живот, а именно: реда без бариери, достъп до лична помощ и адекватни технически помощни средства, които в комбинация правят възможно живеене на хората с увреждания като пълноценни граждани. За повече информация: www.enil.eu

Валидити е международна неправителствена организация, която прилага правни стратегии за насърчаване и защита на човешките права на хора с психо-социални и интелектуални затруднения. Създадена през 2002 година Валидити е със седалище в Будапеща, Унгария, и работи с мрежа от адвокати-правозащитници в цяла Европа и Африка, водейки стратегически дела за насърчаване на системни реформи. За повече информация: www.validity.ngo.

ЦНЖ – София е българска неправителствена застъпническа организация на хора с увреждания, създадена през 1995 година, за да разпространява идеите на независимия живот сред българите с увреждания, българските държавни институции и политически организации. Визията и мисията на Центъра са насочени към формиране на политики за социално включване на хората с увреждания във всички сфери на публичния живот чрез осигуряване на достъпна среда, лична помощ, достъпни и адекватни услуги. ЦНЖ е сред активните и високо ценени организации на хора с увреждания в България и чужбина. За повече информация: www.cil.bg

Трите неправителствени организации предоставят снимки от живота в домове от семеен тим за деца с увреждания, които публикуваме за читателите.

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.