15.8 C
София
петък, юли 4, 2025
spot_img

Откриха скелет на 7 600 години в столичния кв. „Слатина”

Археолози от БАН откриха гроб на раннонеолитен скелет на над 7 600 години в столичния квартал „Слатина“. Неговата възраст е определена според датировката на откритите парчета керамика около него. Откритието е направено на 28 май. В следващите дни ще започнат прецизни, включително и лабораторни проучвания, за да се установи точната или приблизително точната година, в която е погребан трупът. Установено е, че той е на жена и е в ембрионална поза.

Според древните вярвания, тялото на покойника се е полагал точно  в ембрионална поза, както е било в утробата на майката, за да го приеме отвъдното. До открития скелет е намерен и такъв на дете, но той не е цялостен, а е разчленен от животни.  Находките са в близост до къща в периферията на древното селище.

Заместник-председателят на БАН проф. Васил Николов поясни, че учените имат достатъчно данни за начина на живот на хората в него, но все още не е установено какви са били погребалните практики. На науката е известно, че то е просъществувало около 500 години – от края на седмото хилядолетие пр. Хр., когато са пристигнали първите заселници, до около средата на шестото хилядолетие пр. Хр.

В селището „Слатина” са намерени още култови и битови предмети, като масичка за жертвоприношения и пинтадера, керамични съдове и лъжица от кост.

Скелети от същата епоха в Европа са 50-60, което означава, че намереното в „Слатина” е от малкото находки от този период.

След дълго прекъсване през 2013 г. са подновени археологическите разкопки на раннонеолитно селище „Слатина” . Това става възможно благодарение на финансирането от Столична община чрез проект на Народно читалище „Джон Атанасов“ (София) по програма „Култура“ – „В зората на европейската цивилизация – 8 хиляди години живот на територията на София“.

Селището се намира на незаливна тераса на левия бряг на Слатинска река. Площта му е била 80 дка, но голямата част от културния пласт е унищожена в резултат на строителни дейности. Запазената част от селището е около 8 дка, като археологически проучвания са извършвани на площ около 1,3 дка.

През 2013 г. разкопките са съсредоточени в централната западна част на проучвания участък и покриват площ около 80 кв. м. До този момент в участъка са проучени три строителни нива (I–III хор.). През този сезон са регистрирани още четири нива. Горните три (IV–VI) съдържат останки от неопожарявани къщи, регистрирани чрез глинени подове.

В различните пластове през миналите години са открити 7 кремъчни инструмента, каменна брадва, костено оръдие и два големи керамични диска. В рамките на светлокафявия пласт пред южната стена е разкрита масивна пещ.  Открита е част от къща.

Останките й имат размери 9,5 х 4 м., както и две зърнохранилища с дванадесет съда, три хромелни камъка, няколко кремъчни и каменни инструменти. В пода на югозападната част на помещението е установен каменен хаван. В тази част на къщата са установени единадесет съда, кремъчни и каменни сечива, както и малък зооморфен съд.

Белези установяват, че постойката е опожарена, което вероятно е станало след прибирането на реколтата, тъй като зърнохранилищата са били пълни със зърно.

Според особеностите на керамичните съдове показват, че изгорялата къща се отнася към раннонеолитния етап с бяла орнаментация – група Слатина.

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.