9.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Разрешиха ГМО семената за научна употреба у нас

Модифицират най-често ориза, соята, царевицата и млякото

ГМО семената вече са разрешени у нас за научна употреба. Комисията по ГМО към Министерството на околната среда и водите е дала разрешение точно преди месец на две фирми, които ще работят с тях в контролирани условия, съобщават от Сдружение „АГРОЛИНК“. Това става възможно, след като Министерството на земеделието, храните и горите регламентита ползването им за научни или селекционна дейност, демонстрационни и производствени опити със своя Наредба №3 от 28 март.

Споровете за безоопасността и вредата от генно-модифицираните продукти продължават десетилетия, откакто през 1993 г. в САЩ беше отгледан първият домат с променени гени.

Преди време „Пулс“ съобщи, че много от храните, закупени от магазина, не са качествени и натурални. Те могат да бъдат опасни за здравето, тъй като съдържат вещества, които водят до отслабване на имунитета и тежки заболявания. Посочени бяха и няколко примера:

Медът

Изследвания разкриват, че по-голямата част от меда в магазина, всъщност не е мед. Повече от 75% бурканчета с мед, не са съставени от това, което пчелите произвеждат. Те не съдържат прашец, а изключително голямо количество подсладители.

Оризът

Оризът е подложен на генетична модификация с разнообразие от различни гени, свръхекспресирани, цел да се компенсират хранителните недостатъци. При някои сортове ориз са включени свръхекспресия на гени, за да се увеличи съдържанието на желязо.

Царевицата

Генетично-модифицираната царевица съдържа токсични химикали като Bacillus thuringiensis, което означава, че е с поне 20% по-малко хранителни вещества, отколкото истинската. Според изследвания най-малко 65% от производството на царевица в САЩ е ГМО и се намира в почти всеки продукт, включващ царевица – на кочан, със сироп или в консерва, включително и сладката царевица. За да разберете дали царевицата е без ГМО, потърсете етикета за гаранция и сертификата за органичност.

Соята

От 2007г. насам 91% от соята, засадена в Америка, е генетично модифицирана, а САЩ е един от най-големите износители на соя. Тя се използва по много начини – от източник на протеин до съставка като соев лецитин и емулгатори, използвани за сгъстяване, но и за съхранение на храна.

Американците по принцип консумират неферментирала соя, която има много нежелани ефекти върху организма, включително намаляване на способността за усвояване на хранителни вещества и увеличаване на риска от рак на щитовидната жлеза. Затова най-добрата соя трябва да е ферментирала и органична.

Млякото

В млякото се откриват хормони, свързани с rGBH – изкуствен хормон, инжектиран в кравите, за да произвеждат повече мляко. То съдържа също намалени количества здрави мастни киселини. Трябва да се внимава и за останалите млечни продукти, тъй като те могат да произхождат от крави, инжектирани с хормони. Може да закупите биологично или козе мляко, а още по-добре и домашно, за да избегнете изкуствено произведените.

Източник: iStockphoto, ПУЛС и Сдружение “АГРОЛИНК”

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.