7.2 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

СЗО: Отказът от имунизации е в топ 10 на глобалните заплахи

Световната здравна организация постави отказът от имунизациите и недоверието към тях в топ 10 на глобалните заплахите за здравето на човечеството през 2019 година. Сред останалите тя сочи глобалното затопляне, грипните епидемии, замърсяването на природата и въздуха, и вирусът на СПИН и редица други.

Според експертите нежеланието на хората да се ваксинират, както и да откажат ваксина на децата си „застрашава прогреса, достигнат в борбата със заболяванията, които могат да се предотвратят с ваксини“. От СЗО подчертават, че „Имунизацията е един от най-ефективните икономически начини за профилактика с оглед на това, че тя предотвратява от 2 до 3 млн. смъртни случаи всяка година“. Експертите й смятат, че около 1,5 млн. умирания годишно могат да бъдат избегнати при увеличаване на имунизационното покритие на населението в света.

Неотдавна американските здравни служби откриха т. нар. „горещи точки“ в големи градове на различни щати, където броят на неимунизираните деца е плашещо голям. До преди десетина години общността на амишите и някои други крайно религиозни и затворени групи отказваха масово ваксините. Днес обаче се оказва, че голяма част от антиваксърите са хора са образовани, със здравни застраховки и добри доходи.

Руските здравни власти пък установиха, че недоверие към имунизациите изпитва около 17% от населението, като и тези хора, както и американците, са със социален статус от среден до много висок.

В Италия консервативните политици често пъти подкрепят антиваксърското движение. В България проучване за нагласите по този въпрос не е правено.

Още в края на миналата година от СЗО предупредиха, че отказването от имунизации

може да доведе до огромни огнища на морбили сред 20-годишните. Според анализ на организацията случаите на инфектираните от това заболяване в Европа през 2018-та достигна 60 000, което е два пъти повече от 2017-та. Има и 72 смъртни случаи, което също е два пъти повече от предходната година. Най-големите огнища бяха в Румъния и Сърбия.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.