Причината е стачка на шофьрите и ватманите, искат по-високи заплати, сега средно получават 3900 лв., в метрополитена около 4600 лв., отделно всеки месец имат по 300 лева отгоре под формата на ваучери за храна.
София остава без градски транспорт на 14 май заради стачка на шофьорите и ватманите. Возилата няма да излязат от депата в 4.00 часа на тази дата. Не е ясно дали превозни средства няма да вървят през целия ден или само ще спре движението за няколко часа. Протестът е эбявен от КНСБ и е с искане за увеличение на възнагражданията.
„Индикациите до момента са от 4:00 до 8:00 ч. на 14 май София да бъде блокирана и да няма градски транспорт“, потвърди в ефира на БНТ кметът на столицата Васил Терзиев. По думите му общината не е спирала да говори със синдикатите и да се търсят решения на въпроса, но по тях имало различия. „Те искат 400 лв. за тази година върху базовата заплата на абсолютно всички в системата, 500 лв. – догодина, и 600 лв. през 2027 г., ние можем да с позволим на този етап 5% увеличение, което е около 100 лв. върху основното възнаграждение, просто няма друга възможност, обясни столичният кмет. Моето разбиране е, че средствата, когато са ограничени, могат да отидат там, където има проблеми, а те са най-вече в Столичния автотранспорт, по-конкретно с водачите. Средната брутна заплата в автотранспорта на София в момента е около 3900 лв. за водач, в метрополитена около 4600 лв., като не са включени 300 лв. за храна на месец“, каза още Терзиев. По думите му, от 2018 г. до момента заплатите са се качили средно с около 150%, но това не е решило нито един от системните проблеми. Според него заплащането е част от проблема, основните са най-вече условията на труд и подвижният състав. За да подменим подвижния състав са нужни около 1 млрд. лева, показват изчисленията на Васил Терзиев.
За бъдеща „червена зона“ за паркиране и такса от 5 лв. на час според него има разбиране, че е крайно време да се увеличи цената на паркирането, за да се олекоти проблемът в най-натоварените зони и да може да се финансира системата, която има отношение към него, към безопасността и към градския транспорт.
Във връзка с предстоящото приемане на новия бюджет на София кметът посочи, че фокусът е бил винаги върху детските градини, инфраструктурата, озеленяването.
Ползите от еврото са ясни, поели сме конкретни ангажименти при присъединяването ни към ЕС, платили сме цялата цена да нямаме монетарна политика, но не сме се възползвали от това да бъдем част от тази единна система, коментира Васил Терзиев, запитан за обявеното от президента Румен Радев намерение да внесе в парламента искане за референдум за еврото. Кметът отбеляза, че у нас редовно се заиграваме със страховете на хората. По-лесно е да управляваш не със съзидание, а с това да се възползваш от страховете с много пропаганда, коментира той.