С няколко трика и малко повече търпение ще го научите да консумира нови храни, дори ще ги хареса
Детето ви има вродено усещане за това колко храна има нужда тялото му, за да расте и бъде здраво, затова и от него зависи да реши какво ще яде. Това е мантрата, която повтарят педиатрите. Проблемът обаче е, че много хлапета, за да наложат лидерски позиции в семейството отказват една или друга храна или дори отказват въобще да се хранят нормално. Това е напълно естествена детска реакция, с която маликят човек иска да завоюва позиция, т.е. големите да се съобразяват с него. Пределно ясно е, че отстъпката от страна на родителите, първо ще покаже, че те са пораженци и второ, това е в ущърб здравето на детето, което не приема необходимите за развитието на организма му храни. Затова и родителите не бива да се предават. Своето, т.е. балансираното хранене на отрочето с всичко полено за него може да се постигне с няколко основни правила.
Най-доброто нещо, което можете да направите, е да осигурите разнообразие от здравословна храна в положителна и спокойна среда, така че времето за хранене да е приятно за всички.
Ето някои конкретни съвети как да се справите с придирчиво към храната дете:
редлагайте му разнообразна храна при всяко ядене. И бъдете търпеливи – може да се наложи да сервирате нова храна много пъти преди детето ви да е готово да я опита. Когато въведете нещо ново, просто го поставете на масата сред всичко останало и не му обръщайте внимание. Поставянето му право върху чинията на детето може да изглежда заплашително или да го накара да се разбунтува. След като обаче ви види как ядете от тази храна няколко пъти, може да се почувства по-склонно да опита.
Сервирайте порции в подходящо за деца количество. Една детска порция е около половината от размера на тази за възрастен. При много храни това е приблизително колкото размера на дланта на вашето дете. Примери за други порции с количество за деца са 1/2 чаша зърнени храни или кисело мляко, близо 70 грама месо, 4 супени лъжици зеленчуци и една филия хляб.
Не давайте прекалено много възможности на своето дете. „Ако кажете: „Време е за вечеря. Какво искаш да ядеш?“, то вероятно ще избере нещо познато и ще изглежда придирчиво”, казва Нанси Хъдсън, регистриран диетолог в Калифорнийския университет в Бъркли. Ако обаче кажете: „Ето вечеря“, детето ще трябва да избира от храната, която предлагате. Разбира се, едва ли ще искате да предлагате цяло меню от непознати храни, защото детето ви просто няма да яде нито една от тях. Вместо това, винаги включвайте поне едно нещо, което знаете, че вашето дете харесва.
Въвеждайте малки количества нови храни. Когато вашето дете се заинтригува от нова храна, дайте му да опита и го оставете да поиска още. По този начин то ще усеща, че контролира ситуацията, а вие няма да си мислите, че хабите храна, ако детето не я яде. При възможност му дайте да опита нова храна, когато знаете, че е гладно – резенчета плодове за следобедна закуска например.
Имайте предвид, че децата могат да имат чувствително небце. На много от тях просто не им допада текстурата, цвета или вкуса на някои храни. Ето защо едно дете може да твърди, че не харесва храна, която никога не е опитвало. По същия начин някои деца могат да отхвърлят дадена храна, ако тя им напомня за време, когато са били болни, или защото имат някаква друга негативна асоциация. Ако вашето дете се оплаква, че определена храна ще го разболее, спрете да я предлагате за известно време. Можете да опитате отново, когато то е малко по-голямо.
Когато е възможно, включете своето дете в приготвянето на храна. То може например да участва в пазаруването и готвенето. Ако то може да ви помогне да отглеждате част от продукцията на семейството в двора, толкова по-добре. Това ще му даде чувство за контрол над собствената храна. Така е по-вероятно детето да яде нещо, което е избрало или приготвило. Това работи най-добре, ако го оставите да избира от малка селекция храни, вече подбрани от вас, а не просто да го помолите да реши каква да бъде вечерята му. Пригответе си заедно приятни и здравословни лакомства – като банани, пасирани с кисело мляко.
Потърсете начини да повишите хранителната стойност на храните, които вашето дете харесва. Сложете например малко риба тон или шунка върху сиренето на скара, както и месо в соса за спагети.
Научете го (без да му изнасяте лекции) какво означава добро хранене. Закачете хранителна диаграма в кухнята, определете цвят за детето и с него отбележите изискванията за хранене, които то е добре да спазва всеки ден. Споменете, че овесената каша ще му помогне да тича и скача по-добре тази сутрин.
Бъдете добър модел за подражание и яжте тези видове храни, които искате детето ви да хапва. Семейните хранения са чудесен начин да се сближите с детето си, като споделите приятна и питателна храна заедно.
Не се грижете за придирчивостта към храната. Макар да е добре да задоволявате желанието за сандвичи със сирене, които да бъдат нарязани във формата на звезди или луни, детето междувременно израства достатъчно, за да се храни без специални трикове.
Светът на вашето дете се разширява и с посещаването на детска градина или предучилищна, отношението към храната също може да се разшири. Не е рядкост децата да бъдат по-отворени към нови храни, когато прекарват време извън дома. Затова, бъдете търпеливи.