-2.6 C
София
петък, ноември 22, 2024
spot_img

Чип в мозъка спасява от затлъстяване

Изобретението все още е в клинично проучване, изпробват го на шестима доброволци

Чип в мозъка може да спаси хората от затлъстяване. Към момента изобретението все още е в клинично проучване, изпробват го на шестима доброволци, които след слагането му се очаква да спрат да мислят за храна и да хапват в рамките на здравословното количество. За това съобщава „Мirror”.

Чипът, известен като отзивчива система за невростимулация (RNS), е първоначално разработен от известна компания за медицински технологиии е бил предназначен за  лечение на хора с епилепсия. Веднъж имплантиран в мозъка, той записва мозъчната активност непрекъснато и причинява лек електрически удар, когато открие специфичен модел на дейност, сигнализиращ за началото на припадък. Този удар е предназначен да спре пристъпа, преди да започне.

Неотдавнашно проучване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, показва, че същата техника може да се използва за потискане на поведението на мишки при хранене. Сега учени от университета в Станфорд искат да разберат дали той може да се прилага и при хора, които страдат от лакомия, изестна в диетологията като „хранене извън контрол“.

Клиничното проучване, което ще се проведе в продължение на пет години, ще бъде проведено с шестима участници, които ще бъдат имплантирани с RNS чипа в мозъка си в продължение на поне 18 месеца. Чипът ще следи мозъчната активност в продължение на шест месеца, преди да бъде стартирана стимулацията, в опит да се идентифицира модела на активност, който сигнализира за повишен апетит. Целта е първо да се определи дали процедурата е осъществима и безопасна и след това, ефективна.

Учените подчертават, че процедурата не е предназначена за хора, които се опитват да отслабнат само малко. За да отговарят на изискванията на изследването, хората трябва да имат индекс на телесна маса (ИТМ) над 45 и да не са отслабвали чрез стомашна байпасна хирургия или когнитивно-поведенческа терапия.

“Това са пациенти, които по същество умират от затлъстяването си”, казва д-р Кейси Халпърн от Станфорд пред медийния център за здраве „Elemental“.

Други клинични проучвания са използвали подобен подход, наречен дълбока мозъчна стимулация (DBS), за да се опитат да лекуват затлъстяването. Въпреки това, DBS, който най-често се използва за лечение на болестта на Паркинсон, осигурява продължителен електрически ток, докато RNS излъчва ток само когато открие целевия модел на активност.

Независимо от очакваните успехи на въпросния чип, учените имат притеснения, че той може да доведе до депресивни състояния, тъй като той въздейства върху участък в мозъка, отговорен за усещането за щастие.

Преди десетина години бяха забранени за производство, внос и продажби в Европейския съюз специфични „лекарства”, съдържащи сибутрамин, който подтискаше точно центъра на щастието в мозъка, хората отслабваха до желания резултат, докато го приемаха, но изпадата в тежки депресивни състояния.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles