На 11 октомври Католическата църква отбелязва деня на блажения папа Йоан ХХIII, известен още като Българския папа. Наричан е така заради времето, прекарано в нашата страна. Тогава той носи името Анджело Ронкали. Монсиньорът пристига у нас през 1925 г., десет дни след кървавия атентант в храма „Света Неделя” и остава апостолически визитатор тук до 1934 година.
Според изследванията на Георги Боздуганов той нарежда католическата болница да приемат ранени за продължително и безплатно лечение. Три години по-късно, през 1928-ма, апостолическият визитатор съдейства за отстраняване на щетите от Чирпанското и Провадийското земетресение. Стефан Шивачев от Историческия музей в Пловдив цитира сумата от 1 милион левова равностойност, издействани от него от Ватикана за тази цел. Подпомага и с организация.
Анджело Ронкали е апостолически визитатор в България в продължение на десет години, след това служението му продължава в Турция.
Бъдещият папа изгражда близки връзки с цар Борис III, с политици, православни архиереи, интелектуалци. Най-известен е с подкрепата, която оказва, за да се състои бракът между цар Борис III и дъщерята на италианския крал Виктор Емануил Джована Савойска. Светият престол няма никакво намерение да отстъпи и от принципа децата от такъв смесен брак да се кръщават и възпитават в католическо вероизповедание. Това обаче противоречи на Търновската конституция. Ронкали защитава пред тогавашния папа православното кръщение на Мария-Луиза и на престолонаследника Симеон. След напускане на България Ронкали не крие чувствата на искрено приятелство и уважение, които храни към българите.
В историческата си проповед на Рождество Христово през 1934 г. той се обръща към множеството, дошло да го поздрави, с думите: „Ако някой от България мине близо до моя дом, било през нощта или по време на трудности в живота си, винаги ще намери на моя прозорец една запалена свещ. Нека почука, нека почука! Никой няма да го запита дали е католик или православен; достатъчно е, че е брат от България. Нека влезе и там ще го посрещнат две широко разтворени братски ръце и едно топло приятелско сърце“. В знак на почит в деня на Българския папа в храма на католиците от източен обряд палят свещ на прозореца по време на Светата Литургия.
През 1953 г. архиепископ Ронкали става кардинал и е назначен за патриарх на Венеция. Той отваря вратите на двореца си всеки ден от 10.00 до 13.00 часа за обикновените хора, които имат проблеми или искат да споделят нещо. На 28 октомври 1958 г., след смъртта на папа Пий ХII, кардинал Ронкали е избран за 260-я папа под името Йоан ХХIII. Въпреки, че е на 77 години, той проявява изключителна инициативност, свиква Втория Ватикански събор (11 октомври 1962 – 8 декември 1965), който взема кардинални решения за дейността на Католическата църква в променилия се свят.
На 3 септември 2000 г. папа Йоан Павел II обявява папа Йоан XXIII заедно с папа Пий IX за блажен. Манастирът на сестрите евхаристинки в София носи неговото име, както и малка уличка в столицата, пряка между ул. „Асен Златаров” и ул. „Евлоги Георгиев” (канала). От 2019 година бившата Католическа екзархия е със статут на епархия, която също носи името на папа Йоан XXIII.
Следвай ме – Вяра