11.8 C
София
понеделник, май 13, 2024
spot_img

12 урока от живота, които хората научават твърде късно

Животът не е честен. Под гнева се намира страх…

От сайта СЛЕДВАЙМЕ.НЕТ избрахме 12 важни урока от човешкия опит и знание, които научаваме, когато вече е твърде късно.

По време на живота ни се случват хиляди събития, случки и важни уроци, които ни променят завинаги. Освен това, често се случва да изникват неща, които не сме научили, когато им е било времето. Винаги си спомням една от вдъхновящите студии на философът Георги Каприев, който казваше, че „Когато му беше времето, нямах време, а сега, когато имам време, не му е времето“. В живота е същото. Идва време, когато разбираме, че времето е безвъзвратно отминало и не ни остава нищо друго освен да страдаме. Затова, прочетете нашите подбрани и важни уроци и се надяваме да Ви помогнат, за да не направите от онези „фатални“ грешки, които трябва да носите на гърба си като Сезифови камъни.

1 – Всичко е временно

Първото нещо, което трябва да научите е, че нито личността нито благоденствието са постоянни. Когато разберете това ще престанете да насилвате хората около Вас да останат в живота Ви и ще допуснете тези, които искат да си тръгнат. Може и да има трудни моменти, но това ще Ви направи духовно по-силни и издържливи, защото, когато престанете да изтезавате хората, за да останат в живота ви насила, то няма да има някой, който да ви прави щастлив или тъжен и ще бъдете принуден да се самообичате.

2 – Животът не е честен

Второто и най-важно правило, което да раберете е, че никой, ама никой… няма перфектен живот. Вие самите сте отговорни за живота Ви. Истината, е че в живота, често, това, което искаме е от другата страна, например: Ако искаме лесен живот без много усилия, то обратното би ни направило по-щастливи – живот, който чрез труности и усилена работа придобива смисъл. Това е и причината да спрем да се оглеждаме за шестица от лотарията или вечното илюзорно бленуване по щастието, което пада от небето, а да започнем да се трудим и да поправяме този не-хубав живот, койо искаме, за да се приближим до нашия блян.

3 – Гневът е прикритие на страха

Третият урок се състои в разбиране необходимостта от това да контролирате емоциите си, преди те да започнат да контролират вас. Винаги е необходимо да контролирате гнева си, защото, когато негативността вземе надмощие над вас, мозъкът спира да работи и често следва бедствие. Катастрофа за секунди от която няма връщане назад.

Когато имате контрол на гнева си, може да се справите с всяко предизвикателство, което Ви се изпречи или да погленете дадена ситуация с очите на спокойствието.

Някой, някога бе казал, че спокойството е присъщо на гениалните.

4 – Най-големият риск е да не поемете такъв

В съвременния живот, светът се превърна в едно глобално село и всичко тече бързо ден по ден. Често ние не поемемаме никакви рискове и се пре-застраховаме. Поглеждайки обаче към живота на успелите хора ще забележим, че всеки от тях е ориентиран към действието и е важно да предприемеме рискове, защото, ако не опитаме нещо, това може да ни измъчва до края на живота ни.

Спомням си един приятел, който харесваше едно момиче, но никога не успя да открие чуваствата си, защото се чувстваше малък и неспособен. Този мой приятел и до ден днешен мечтае за това момиче и душата му се терзае. Ако беше предпирел риск може би имаше 50 % шанс да успе или дори 30 %, но Господи, това е толкова повече от 0% или даже от – 100%. Споням си за един друг приятел, който нямаше никакви особени дарби, но се влюби в едно момиче, което го превъзходжаше във всичко. Тя беше неземна красавица. Шансът му беше под 20 %, но той рискува всичко, остави работата си и отиде, за да я изненада до другия край на света. Е какво мислите? Сега са заедно. Невъзможното е възможно, когато човек се престраши и рискува. Нали помните от нашата история… Някой трябва да направи скока, за да бъде наречен Левски, нали?

5 – Животът не е вечен

Особено и важно нещо е да имате в ума си, че няма да живеете вечно и постоянно. това ще Ви помогне да взимате решенията си мъдро и да поставяте важните неща като приоритет.

Необходимо е да си поставяте цели и да изграждате връзки според времето, с което разполагате. Този ресурс е невъзвращаем. Винаги се сещам за Шекспитовата квота „Ако си губиш времето и то ще те погуби…“ Затова действайте, не се мотайте!!!

6 – Прекаленото мислене прави нещата да изглеждат много по-големи, отколкото са.

Прекаленото вторачване и пре-мисляне е една от най-важните теми днес, защото е широко разпространено и всеки четвърти човек на нашата планета страда от някаква компулсия, която е пряко свързана с прегряващо пре-мисляне. Мисловния процес е добър, когато е аналитичен. Но изгарящото пре-мисляне е точно обратно на този процес. Когато човек се вторачи в дадено нещо, той получава блокаж на някои центрове в мозъка , което води до моментна загуба на мотивация и отказ от преследване на цели, а по този начин и загуба на смисъл в живота. Това, което трябва да направите да гледате на проблемите с лекота и да се опитвате да ги разрешавате чрез планиране и действия.

7 – Няма никакво значение, какво хората казват и чувстват за теб

Най-важният урок в живота е – Как да преодолеем страховете си от това да бъдем съдени от хората. Когато започнеш да мислиш как хората те възприемат, ще започнеш да се разглагаш морално, да се чувстваш ужасно и можеби ще започнеш да се мразиш. Затова е нужно да запомниш, че това, което другите хора мислят за теб, не е твоя работа. Трябва просто да се научиш да вървиш безстрастно към отправната ти точка без да се вторачваш в мислите на хората за теб и може би, когато постигнеш такава вътрешна нагласа, мнението на хората за теб ще се смени.

8 – Щастието е ИЗБОР

Важен урок от живота е, че щастието е собствен избор. Ти си този, който може да направи себе си щастлив. Деветдесет процента от щастието идва отвътре, от душата на човека. Ако очаквате накой друг да дойде и да направи живота Ви щастлив се лъжете. Но ако започнете да игнорирате всички и да обръщате внимание на себе си щастието ще дойде от само себе си. Ти ще можеш да направиш другите хора щастливи, само, ако и ти си щастлив. Затова, започнете още от сега да обръщате внимание на чувствата си, на вътрешните си нагласи и гледай как твоя тревожен живот се превръща в щастлив и успешен.

9 – Не можеш да задоволиш алчността си

Тази особеност е свързана с човешката природа. Toрбата на човека е необятна и никога не може да се запълни. Човек трябва да се научи да се задоволява с всяко, нещо, което му доставя наслада и утеха. Желанията на човека никога не се спират. Не можете да бъдете перфектни, докато не се съревновавате с други хора, а всъщност това ще увеличи вашата алчност за неща. Единственият начин да се справите с тази ситуация е да се състезавате не с други хора, а с предишната си версия. Ако сте по-добри от миналото си, вие сте на прав път.

10 – Никой не може да да почувства Вашата болка

Друг от големите и важни уроци е, че никой не може да почувства в пълнота трудната ситуцаия, в която се намираш. Само хора преминали през подобни кризисни моменти могат да те разберат. Не може да искаш от хората около теб без да са изпадали в една или друга кризисна ситуация да те разберат. Няма как да се случи. Никой не може да живее твоя живот, така, както и ти неможеш да живееш нечий друг живот. За това единственото решение е да кажеш „да“ на препяствието и да се хвърлиш в дълбокото.

11 – Знанието ти не е съвършенно

Важно е да знаеш в днешно време, че знанието ти за живота или за конкретно нещо не е съвършенно. То е непълно. Затова и всички казваме: „Човек се учи докато е жив“. За това никога не си помисляй, че познаваш дълбините на един проблем или че притежаваш знание в пълнота. Това може да е изявление на един глупак, но не и на разумен човек. Връщайки се назад във времето винаги си спомняме за Сократовия метод и скромният философ, който унижавал онези, които са притежавали знание в пълнота. Така например Диоген Лаерций разказва, че онези, които се сблъсквали със Сократ, често стигали до сълзи.

12 – Умът ни е най-добрият ни приятел и най-лош враг

Последният от подбраните уроци е за нашият УМ. Както споменахме и по-горе в текста, причината за да ни се случи нещо е в нас самите. Нашата нагласа е тази, която може да ни направи победители или победени.

Ако нагласата и умът ти са настроени мотивационно, към това да мислиш за големи неща и да откриваш нови такива, то тогава умът ти е приятел, който ще те отведе до победа. Но ако умът и нагласата са ти такива, че те смазват и де-мотивират, заради негативното мнение на другите, твоят ум играе ролята на страхливец. Необходимо е да промениш мисленето си и нагласата си, за да станеш победител.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles