10.9 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Букурещката община спасява Солаковия хан

Сградата е била обиталище на Българския революционен комитет, в нея е живял Любен Каравелов, после свърталище на евтини проститутки

Снимки: АРЦЕН

Община Букурещ спасява българския Солаков хан, известен сред румънските историци като Солакоглу хан. За експроприацията на сградата и последваща реставрация тя е заделила 4,5 млн. леи, съобщи HotNews.ro.

Сградата е била собственост на рода Солакоглу от Свищов. Във времената преди 1878 г. е служила за дом на български революционери. В нея е живял Любен Каравелов.Солаковият хан се намира на ул. „Каля Мошилор“ в абсолютния център на Букурещ в зона, където са живели и други българи.

Спомен за тях са няколкото мемориални плочи, повечето от които поставени от българското посолство на сгради в този район. Тя е в близост и до булевард „Христо Ботев“, който също сочи българските връзки с този район. Сградата от десетилетия е в окаяно състояние. Историческият паметник е буквално пред срутване.

Популярната румънска медия HotNews.ro пояснява, че сградата неправилно е наричана хан, всъщност е фабрика за паста в Букурещ.

Намира се по пътя на Дядо Коледа, търговска улица, използвана за връзка между вътрешния пазар на Букурещ и най-големия пазар в града „Обор Маркет”. Архитектурата й съчетава традиционни контури с малко западни елементи.

Построена е през 1859 година от братята Солакоглу, търговци от Свищов, България, заселили се във Влахия.

В една от възпоменателните плочи изрично се споменава, че в ансамбъла е живял Любен Каравелов, водач на българската революционна емиграция, в навечерието на Руско-румънско-турската война от 1877-1878 г., в която участват и български доброволци.

Тази плоча е поставена от българското посолство.

През 1990-те години градската администрация евакуира незаконните жители на Солакогу хан, като се има предвид да започне процес по възстановяване на сградата. Това обаче не се случва. През 2003 г. тя е върната на потомци  наследници на фамилията Солаколу, а през 2007 г. от нея са изгонени така наречените „наематели“, които извършват престъпни дейности, особено проституция.

С решението на община Букурещ за експроприацията на Солаколу Хан

сградата ще бъде поставена първа фаза за възстановяване, след което ще бъде рехабилитирана и превърната в културен център.

Днес в Букурещ всички знаят къде е арменския квартал, еврейския квартал, но българският квартал съществува само в съзнанието на няколко възрастни българи. След решението на Букурещ в популярната медия Hot News може да се прочете – „ханът е спасен“.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.