Банго Васил е защитник на този етнос, лично ги спасил от дявола, като не му позволил да мине по мост и да ги обсеби
Честита Нова година на ромите!
Банго Васил, Банго Васили, Банго Василий, Василица са все наименования на най-големия празник за ромите – тяхната Нова година и последващият я Васильовден. Отбелязва се от 13 до 15 януари, по стария календар, като кулминацията е днес, на 14-ти.
Счита се, че от най-голямо значение е първият гост в къщата, защото какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.
От няколко години Василица се отбелязва и като ден на ромската култура. А, както знаем с песните и танците си, тя неповторима. Спомнете си само Венци Такев – самоукият цигуляр, който почина миналата година, но създаде своя школа ученици, школуваното трио „Лойко” в Русия, прочутият Николай Сличенко със своя театър „Ромен”, невероятните ромски мелодии в творчеството на Горан Брегович.
Празнуването на Василица е свързано с легенда, че Свети Васил, застъпник и защитник на ромите, възстановява моста, по който преминавали ромите, след като този мост бил разрушен от Дявола и по този начин ги спасил.
Вечерта на 13-ти срещу 14-ти януари се повтарят християнските ритуали на Бъдни вечер – цялото семейство се събира вкъщи, майката готви птица с ориз или с кисело зеле. Докато я приготвя, мълчи. Във всяка къща се точат баници, баклави, младите жени чистят къщата и лъскат съдовете, всичко трябва да блести от чистота. Правят и сарми.
Когато всичко е готово, слагат трапезата на пода в средата на стаята, и нареждат хляба и гозбите. Запалват свещи, по-младите целуват ръка на по-възрастните и искат прошка. Стопанинът разчупва питката, в която има златна пара, пазена и предавана от баща на първородния син. Чак тогава сядат около трапезата. Ядат, пият, играят, веселят се.
Посред нощ пристига Банго Васил, който е пътувал три дни и се е борил големи трудности по пътя. Затова е ранен, брадясал, уморен. Той е обикновено едър, гласовит, сръчен и щедър. Има добра дума за всеки, пожелава късмет и здраве, щастие на възрастните, а на децата раздава подаръци. На Василица сутринта децата обикалят съседските къщи и сурвакат за здраве, благополучие, късмет, плодородие. Вярва се, че от тяхната благословия и „лек крак“ зависят щастието и късметът.