8.8 C
София
сряда, май 21, 2025
spot_img

Сугестопедията отваря резервите на ума

Това казва в интервю за „Следвай ме” Ангелина Караславова, автор на романа за живота, научните постижения и възгледите на проф. Георги Лозанов, основател на сугестологията и сугестопедията.

– Госпожо Караславова, от броени дни на българския пазар е Вашата книга „Жените на Доктора”, посветена на създателя на сугестопедагогиката  проф. Георги  Лозанов. Като се има предвид провокативното заглавие, това биографичен спомен ли е или просто романтично повестувание за човек, обвит в мистерия още приживе?

–  Книгата “Жените на Доктора” стана реалност с  помощта на издателство „ВББ“.  (още ТУК)

Под формата на роман, тя е едновременно мой емоционален разказ и символичен израз на личните ми спомени за един велик български учен – проф. д-р Лозанов, създателят на науката за внушенията (сугестология), на която се базира и известната методика за развитие на човешката личност чрез разкриване на личните резерви (сугестопедия), развивана през годините под неговото научно ръководство от всички нас – неговите преки сътрудници от Научноизследователския институт  по сугестология. Той беше основан към тогавашното Министерство на народната просвета,  защото практическата насока на изследванията в института бяха насочени и прилагани в областта на образованието.

Щастлива съм, че успях да реализирам едно мое обещание пред  учения – някога да разкажа на хората истините за човека-учен и за ролята на неговите сътрудници, но и за протичоречивите събития, на които бях свидетел през половинвековното ни общо творческо сътрудничесто както в България, така и в Австрия.

Ще попитате, защо да пиша за човека Лозанов, днес не е ли достатъчно да знаем за науката му? Не!

Пиша, за да могат младите хора и днес да вникнат и да разберат нейната същност, която в същината си е психотерапия. Необходимо е обаче те да разберат и някои особености на неговата личност на учен, но не по-малка е и ролята на сътрудниците му – жени, вдъхновявали го в неговия живот и творчество.

– Вдъхновение за наука?! Обикновено музите са необходими на поетите.

– Да, точно така, вдъхновение за наука. Защото тази наука и особено методиката, така привлекателна и неразбирана днес, са неразривно свързани с човешката личност.  Книгата носи заглавието “Жените на Доктора”,  защото исках да разкрия на хората и огромното значение на жените-музи  в живота му,  и особено на неговите сътрудници,  прекрасни, но позабравени днес творци, за успешното развитие на методиката. Всички ние творяхме и под неговото ръководство създавахме нови учебници, програми, художествено-дидактични материали. Ние,  неговите преки сътрудници, сме “Жените на Доктора”, и  имаме своето място както в живота, така и в науката му. 

– Вие сте една от неговите ученички. Колко години работихте с него? Що за човек е бил той?

– Съдбата ми отреди да се уча, работя и творя до този велик учен още от далечната 1973- та година, веднага след завършването на университета, а също и в годините до промените в България, и после в Австрия, където той живя почти до смъртта си. Що се отнася дотова, какъв човек е беше, точно за това написах  книгата. Той беше велик учен, но и противоречив човек, един светъл ангел. Проф. Лозанов се опита да разчупи оковите на земното си време и да покаже на хората, че макар и заключени в своето ограничение, имат безкрайни резервни възможности.  На мен ми беше ми трудно да пиша за реалния човек-учен, с когото работих почти половин век и затова реших да предам историята му като роман. Тези читатели, които се занимават с методиката днес ще разберат от книгата за важни условия довели до създаването й, а другите, които все още не са чували за този велик българин и идеите му за развитие на личността, биха имали удоволствието да прочетат един романтичен роман. Надявам се, че с Жените на Доктора” моят първи писателски опит (макар че като сугесто-специалист да съм писала десетки сугестопедични учебници, включително и последната ми комплексна сугесто-системна трилогия – „Victory“, всички те сугесто-оформени като филмови сценарии), да съм докоснала сърцата на читателите с разказа за един странен човек, но и за жените-вдъхновителки в живота и науката му в  онова странно, противоречиво време.

– Сугестологията, респективно сугестопедията всякога е била обвита в известна доза мистика.  Каква е истината за нея – призната ли е за наука?

– Сугестологията има своето място в психотерапията, но и днес – със своето име (сугесто-логия, което буквално означава наука за внушенията) предизвиква объркване. А сугестопедията, която е произлязла и е базирана на сугестологията, неминуемо предизвиква дискусии и известна доза тайнственост. Това беше и причината Доктора (както го наричахме в Института) да търси различни имена за методиката – де-сугестопедия, резервепедия, превентопедия, метод за разкриване на резерви и прочие. А днес,  със слабото познаване на научната теория,  се постига гротеска. 

– На какви методи, накратко, се основава сугестопедията?

– Това е методиката за хармоничното развитие на човешката личност чрез разкриване на резерви в обучението/възпитанието на базата на сугестологията.

Основава се на ясни принципи и използва комбинирани средства, а за правилното й приложение са необходими няколко условия – Conditio Sine Qua Non (както ги нарича Доктора), които днес се прилагат доста автоматично и изолирано. Всъщност, основното в методиката е вибриращата, хармонична взаимосвързаност, като в един оркестър, в който всички участват с радост и любов. Тук е мястото да подчертая значението на сугесто-педагога, специално обучен и на сугесто-учебника,– специално създаден и оформен.

Тази комплексност от знания и умения, от ясната оркестрация в хармонична учебна система и при наличие на положителна среда за “обучение с вдъхновение” са реалните условия за успех.   

– Вярно ли е, че  проф. Лозанов е довеждал обучаваните до хипноза или полухипноза в сънно състояние и им е „наливал” учебния материал, както се твърдеше в миналото?

Ето това също е един мит. Не, никога не е имало и помен от хипнози в обучението, дори и в годините на експерименти за хипермнезия – повишено запаметяване. Но, мълвите останаха. Както споменах,  именно името на методиката, което грешно се приема и днес в тясно психотерапевтичното значение, а не като предложение за личен избор (to suggest – предлагам за избор), е основната причина за ширещите се митове “спиш и научаваш”. Няма постижения без труд,  но радостен, вдъхновяващ труд.

От друга страна, днес въобще не се правят никакви тестове, експерименти и така мълвите придобиват размерите на магии.

– Доколко е вярна мълвата, че проф. Лозанов е бил толериран от Людмила Живкова, общувал е с Ванга?

– Някои от тези въпроси съм включила в книгата си. Проф. д-р Лозанов беше близък с Людмила Живкова още от времето на общите им пътувания в Индия и особено по-късно от периода на общия им проек за “Училище на надарени деца”.

Връзката му с Ванга е интересна и противоречива. И двете теми са засегнати, макар и символично – в “Жените на Доктора”.

В България вече има няколко школи за изучаване на чужди езици по метода на сугестопедагогиката. Запозната ли сте с тях? В тях в чист вид ли се практикува методиката на проф. Лозанов?

– В България изникнаха като гъби след дъжд редица школи, които използват името сугестопедия, но никъде не е възможно прилагането на методиката в чист вид. Ще попитате, защо?  Просто, защото самата оригинална методика, описана в трудовете на д-р Лозанов е базирана на лабораторни експерименти,  т.е. тя е чистият, научен вид и цитира резултати от преди 50-тина години. Днес условията са други, мисленето е друго, ценностите са други. Ученият беше осъзнал това и в края на годините си въведе схема за лесното прилагане в практиката, позната днес като “Закони”.

Само формалното прилагане на тези закони, много от които са извести всемирни истини – любов, свобода, хармония и т.н. води до опростяване на методиката до ниво “приятно изживяване”.

За да се постигнат реални резултати днес, е необходима системна квалификация при автентичен сугестопед-специалист с опит. Лично аз съм учила теория и практика с години в Института, за да стане днес сугестопедията не само моя професия, но и моя съдба. Специалното обучение на преподаватели и създаването на нови учебници води до трудности и са причина за многото проблеми. 

За по-лесно прилагане на сугестопедията разработих с учения проекта “АВИКС” (Аудио/Визуална-Интерактивно/Комуникативна -Сугестосистема), отразен в учебниците „Victory“ – проект, все още очакващ мястото си в днешното комплексно Сугесто-обучение.

Има ли място сугестопедията в съвременния свят? Какви са преимуществата й?

Нека да отговоря на този въпрос с думите на д-р Лозанов:

“Сугестопедията не е някаква техника. Тя е нов подход, нов тип комуникация – комуникация на резервно ниво, нова учебно-възпитателна философия. Тя приема, че всеки човек има огромни неоползотворени възможности, резерви, които са били потиснати от обществото. Ако някое дете надскочи създадените норми, ние казваме “то е гениално”. А в действителност не съзнаваме, че “всички сме гениални”. Сугестопедията е метод за “отваряне на резервите на ума чрез любов към човешките същества.”

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.