18.8 C
София
събота, юли 5, 2025
spot_img

Излагат 190 творби на Александър Петров в Двореца (НХГ)

На сн.: Творби на художника и разрушеното писателско кафене

Националната галерия представя 190 произведения на Александър Петров (1916-1983) от 21 февруари до 27 април.  Експозицията е от неови  рисунки, литографии и ескизи.

„Той е един от авторите, които изграждат облика на българското изкуство през втората половина на ХХ век. Неговата живопис съчетава синтеризана пластичност на образа с националното като дух и тематика, особено характерни за изкуството ни от 1960-те”, пише за него изкуствоведът Сузана Каранфилова.

Александър Петров е роден  през 1916 в в село Невша, Варненско. Семейството му няма нищо общо с изкуството, баща му е железничар. През 1935 г. Той е  приет в Художествената академия в Сохия, специалност „Живопис“, в класа на проф. Борис Митов. Младият художник се дипломира през 1940 г. И първоначално започва да излага свои неща  в салоните на Дружеството на новите художници, като гост,  а от 1943 и като редовен член.

След  септември 1944 заминава, като доброволец, военен художник, за фронта, като от там създава множество рисунки за централните вестници. През 1948 г. картината му „Десант през Драва“ е включена в българската експозиция на Венецианското биенале.  По-възрастните съвременници го помнят с прочутият му цикъл „Розобер”, по който той е работил в края на 60-те години. Любовта му към природата и култивираната красота в резултат на човешкия труд го провокира да наблюдава с дни брането на лавандула и да рисува с удоволствие този процес. Затова, впоследствия, в гилдията на художниците го „кръщават” с прозвището Александър Петров – Лавандулата.  Мнозина си спомнят рисунките му от пътуванията в Париж, скиците и акварелите от там, изложени в старото писателско кафене, впоследствие художествена  галерия (на ъгъла на улиците „Цар Освободител” и „Г.С.Раковски”),  чиято сграда беше разрушена малко преди 1990 година.

В изложбата от творби на Александър Петров са включени произведения от основните цикли в  неговото творчеството. Част от тях са собственост на семейството на художника, а други са от колекцията на Националната галерия и СГХГ.

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.