14.2 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Черната Мадона от Монсерат– светинята на Каталуния

Статуята на Черната Мадона от типа „Трон на Мъдростта“ е най-почитаната светиня на Каталуния.

Манастирът в планината Монсерат и катедралният храм в него

Не само в Православната, но и в Католическата Църква съществува виждането, че чудотворните образи на Пресветата Дева са дело лично на свети апостол Лука. Приема се, че първото изображение от този вид е негово дело, като е изработено още през 50 г. от н.е. в Йерусалим и е пренесено в Европа от свети апостол Петър. Някои извори свързват мястото й с търсенето на Светия Граал през Средновековието. В размирните времена на арабските нашествия статуята била скрита и пазена в скалите от бенедиктинците. След това следите й се губят, за да се появи според преданието през 880 г. чрез чудотворното явяване на овчари в планината. Те чули музика да се носи някъде откъм пещерите в грандиозните скали и през нощта видели светлина да излиза от мястото, където тя била скрита. Така тя отново се явила, но преместването й от там било невъзможно, понеже въпреки, че била малка (около 1 м), тя тежала неимоверно много и хората не могли да я поместят. Така свещениците разбрали, че някаква невидима сила придържала статуята към това място, сякаш Девата искала да бъде почитана чрез този образ именно тук. Така възникнал манастирът в Монсерат в едноименната планина по-късното и копие на статуята. Той е официално основан през 1025 г. на мястото на съществуващите преди това четири монашески скита. Изследователите считат, че настоящата статуя е изработена в ромаски стил, някъде около XII век. В историята на изкуството този тип поза е назован „Трон на Мъдростта“. Тялото е тънко, а главата уголемена и издължена. Девата е седнала, в скута й стои детето Иисус, в поза на Благославящ, а в дясната си ръка тя държи сфера, земно кълбо. Твъди се, че дървото, от което е изработена е топола, а черният цвят на лицата се дължи на химическата реакция от напластения лак, както и на влиянието на дима от кандилата. Височината на статуята е 95 см. Тя е разположена в специално изградено за нея светилище, в задната част на базиликата.

Манастирът

Множеството свидетелства за чудеса и изцеления са създали култа към Черната Мадона в Испания, а в Каталуния, тя е обявена за закрилница на региона, наравно със свети Георги.

Оригинално базиликата на Дева Мария от Монсерат била изградена през 16 век и архитектурно се определя на границата между Готиката и Ренесанаса. По време на Наполеоновото нашествие през 1808-1814 година, тя бива силно разрушена, както и прилежащия манастир. Нейното възстановяваване приключва в първата година на ХХ век.

В екстериора най-впечатляваща е запазената фасада на църквата по проект на испанския архитект Франциско де Паула дел Виляр и Кармона с множество склуптури, дело на двама испански автори. След гражданската война е изградена и колонада с атриум в стил модернизъм. Типично за архитектурата на църквата е, че централният кораб е ограден от заоблени готически арки, а в страни се оформят шест параклиса. Куполът е октагонален. Интериорът на църквата след войната е възстановен с еклектична декорация, а екстериорът в средата на ХХ век е допълнително оформян, за да придобие отново ренесансов облик.

Интересна е и самата ниша или пространството, което днес приютява известната Черна Мадона. До нея води мраморна стълба, а входната врата е изработена от алабастър. На нея са резбовани сцени от живота на Дева Мария, а от двете й страни се намират два големи светилника (канделабри). Следват две предверия на тронната зала, с платна на Джоузеф Обиолс, след което врати в сребърен обков водят до малката тронна зала, която се вижда от централния кораб, точно над олтара, през специално направен прозорец. Куполът и стените на тронната зала са украсени с позлатени мозайки, които изобразяват как Девата от Монсерат бива обявена за светица на Каталуния и други сцени от живота на Божията майка. Интересен момент са деветте сребърни лампи, които представляват деветте диоцеза на Каталуния, подобно на седемте светилника в ръката на Иисус, който се явява в Откровението на свети апостол Йоан, наречено Апокалипсис и които представляват седемте църкви на Мала Азия.

Следвай ме – Вяра

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.