25.8 C
София
петък, юли 4, 2025
spot_img

Трудна преценка за разстоянията е симптом за Алцхаймер

Няма лек срещу болестта на Алцхаймер, но колкото по-рано е диагностицирана, толкова по-голяма е възможността да бъдат овладени симптомите и забавено влошаването. Следете за ежедневни, дребни на вид случки, които могат да ви подскажат, че е възможно развитието на заболяването. Сигурен симптом е, ако допускате грешки в изчисленията или съсредоточаването. Друг признак е трудното преценяване на разстоянията. Болестта на Алцхаймер може да затрудни пространствената ви представа за заобикалящото ви. Затова например може да забиете спирачки на светофар – защото не сте могли да прецените разстоянието до предната кола.

Засегнатият от нея става асоциален. Болестта може да провокира рязка смяна на настроенията, може да се чувствате разстроени или депресирани и заради това да избягвате контакт с други хора. Следват проблеми с помненето, тъй като заболяването засяга краткотрайната памет. Може да забравите например името на човек, с когото тъкмо сте се запознали. Често може да сбъркате мястото, на което прибирате вещите си и да откиете часовника си в хладилника, а купичката за лед в нощното шкафче. Характерни са и грешките в думите. Случва се да не може да се сетите за правилната дума и затова да използвате няколко неуместни израза. Нещо повече, обикновено в напреднала форма, засегнатите от заболяването не разпознават дори децата си.

Причината за тези неблагополучия са в резултат на засечки в невроните на главния мозък.

Кратковременната загуба на паметта обаче не бива да ви обезпокоява. Например, не можете да си спомните подходящата дума или дата е свързано с пренатоварването и умората. Когато обаче тя се повтаря често и се отнася до особено познати, до превърнали се в навик неща, стана въпрос за болестта на Алцхаймер. Заболяването представлява вид деменция, при която невроните дегенерират и умират като предизвикват проблеми с паметта, мисленето и поведението. Причината е, че се образуват плаки и заплитания – образувания, които увреждат и убиват нервните клетки от областта на мозъка, свързана с мисленето и планирането.

Предлагаме Ви ТЕСТ, по който можете да определите дали родителите или Ваши близки са застрашени от заболяването.

1. Вашият близък има ли проблеми с паметта?

Да – 1 т. Не – 0 т.

2. Ако „Да“, то паметта му по-зле ли е, в сравнение с преди няколко години?

Да – 1 т. Не – 0 т.

3. Повтаря ли едни и същи въпроси по няколко пъти на ден?

Да – 2 т. Не – 0 т.

4. Трябва ли да поемате грижата вместо него за уговорки и срещи, защото той/тя забравя?

Да – 1 т. Не – 0 т.

5. Губи ли вещи по-често от веднъж месечно?

Да – 1 т. Не – 0 т.

6. Подозира ли другите в това, че крият или крадат вещите му/й?

Да – 1 т. Не – 0 т.

7. Среща ли вашият близък затруднения в запомнянето на датата, часа, деня от седмицата? Проверява ли датата по повече от веднъж на ден?

Да – 2 т. Не – 0 т.

8. Губи ли лесно ориентация на непознати места?

Да – 1 т. Не – 0 т.

9. Става ли объркан, хаотичен, когато не е у дома или пътува?

Да – 1 т. Не – 0 т.

10. Среща ли проблем при броенето и държането в ръка на пари – например може ли да преброи рестото си? (Тук се изключват физическите ограничения и заболявания като Паркинсон.)

Да – 1 т. Не – 0 т.

11. Може ли да се справи с плащането на сметка и регулиране на своите финанси?

Да – 2 т. Не – 0 т.

12. Забравя ли вашият близък да приема лекарствата си?

Да – 1 т. Не – 0 т.

13. Ако е шофьор, запазил ли е способността си да кара? Ако да, смятате ли карането му/й за рисково?

Да – 1 т. Не – 0 т.

14. Среща ли затруднения с употребата на обичайна техника – телефон, дистанционно, микровълнова печка?

Да – 1 т. Не – 0 т.

15. Изключвайки фактора други физически заболявания, може ли вашият близък да поддържа сам дома си?

Да – 0 т. Не – 1 т.

16. Изключвайки фактора други физически заболявания, вашият близък отказал ли се е от свое хоби в последно време – игра на карти, табла, плетене, танцуване и др?

Да – 1 т. Не – 0 т.

17. Губи ли се в познати райони като квартала си, на улицата, на която живее, и др.?

Да – 2 т. Не – 0 т.

18. Намаляло ли е чувството му за ориентация?

Да – 1 т. Не – 0 т.

19. Среща ли редовни затруднения при назоваването на близките си по имена, при намирането на подходяща дума в обикновен разговор?

Да – 2 т. Не – 0 т.

20. Бърка ли имената на членовете на семейството?

Да – 2 т. Не – 0 т.

21. Среща ли затруднения при разпознаването на близки и роднини?

Да – 2 т. Не – 0 т.

Резултати:

От 0 до 4 точки: Няма причина за притеснение. По-вероятно е вашият близък да няма деменция.

От 5 до 15 точки: Признаците на загуба на паметта могат да бъдат сигнал на Алцхаймер или друга форма на деменция. Препоръчваме ви да заведете вашия близък на лекар за по-точна информация и адекватна терапия, ако е нужно.

15 точки и повече: Вероятно болестта вече е развита и напреднала. Въпреки това този тест не може да постави диагноза. Непременно трябва да се консултирате с лекар относно състоянието на вашия близък.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.